نحوه انجام کورتاژ تشخیصی

خوش آمدید. به حساب کاربری خود وارد شوید.آدرس ایمیلی که با آن ثبت‌نام کرده‌اید را وارد نمائید تا یک رمز عبور جدید برای شما ارسال شود.

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

کورتاژ چیست؟ کورتاژ نوعی عمل جراحی سرپایی برای برداشتن بافت داخل رحم به دلایل متفاوت است. در مقاله‌ی زیر از «چطور» با کورتاژ، دلایل و نحوه‌ی انجام آن آشنا می‌شویم.

کورتاژ فرایندی است که طی آن بخشی از بافت رحم برداشته می‌شود. پزشکان از کورتاژ برای تشخیص و درمان شرایط خاص رحم، مانند خونریزی‌های سنگین یا برای پاکسازی رحم پس از سقط جنین استفاده می‌کنند.


در فرایند کورتاژ پزشک برای باز کردن دهانه‌ی رحم از دارو یا ابزارهای کوچک استفاده می‌کند. سپس با استفاده از کورت (نوعی ابزار جراحی‌) بافت رحم را برمی‌دارد. کورت‌های مورد استفاده در کورتاژ تیز یا مکنده هستند.


کورتاژ برای تشخیص یا درمان شرایط خاص رحم به‌کار می‌رود.

برای تشخیص بیماری، پزشک می‌تواند از نوعی از کورتاژ به‌نام نمونه‌برداری اندومتری استفاده کند. این نمونه‌برداری در شرایط زیر انجام می‌گیرد:

پزشک برای انجام آزمایش، نمونه‌ی بافت را از دهانه‌ی رحم (اندومتر) برمی‌دارد و نمونه را به آزمایشگاه می‌فرستد. این آزمایش موارد زیر را مشخص می‌کند:

در طی کورتاژدرمانی، پزشک محتوای رحم را کاملا خالی می‌کند. این روش در موارد زیر به‌کار می‌رود:

پزشک ممکن است کورتاژ را در کنار فرایند دیگری به‌نام هیتروسکوپی به‌کار بگیرد. در هیتروسکوپی، پزشک یک ابزار باریک با نور و دوربین را از طریق واژن به دهانه‌ی رحم و سپس رحم وارد می‌کند.

سپس دهانه‌ی رحم را روی نمایشگر بررسی می‌کند تا اطمینان حاصل کند که ناهنجاری یا پولیپی باقی نمانده است. در طی فرایند هیتروسکوپی، می‌توان پولیپ‌های رحمی و تومورهای فیبروئید را برداشت.

کورتاژ معمولا فرایندی امن است و عوارض جانبی بسیار معدودی دارد. با این حال خطراتی دارد که شامل موارد زیر است:

اگر پس از کورتاژ، شرایط زیر برای‌تان پیش آمد، با پزشک خود تماس بگیرید:

کورتاژ یک جراحی سرپایی است و در بیمارستان، کلینیک یا مطب دکتر انجام می‌شود. پیش از انجام جراحی:

در برخی موارد ممکن است پزشک چند ساعت یا حتی یک روز پیش از عمل کورتاژ، دهانه‌ی رحم را باز کند. چنین اقدامی به‌تدریج دهانه‌ی رحم را باز می‌کند و در مواردی که دهانه‌ی رحم باید بیشتر از کورتاژ استاندارد باز شود، مانند سقط جنین یا انواع خاصی از هیستروسکوپی استفاده می‌شود.

پزشک به منظور باز کردن دهانه‌ی رحم از دارویی به‌نام میزوپروستول (سایتوتک) استفاده می‌کند که به‌صورت خوراکی یا در داخل واژن استفاده می‌شود. این دارو دهانه‌ی رحم را منعطف می‌کند. روش دیگر، استفاده از میله‌ای بلند از جنس لامیناریا داخل دهانه‌ی رحم است. لامیناریا با جذب رطوبت محیط، بزرگ و باعث باز شدن دهانه‌ی رحم می‌شود.


در طی کورتاژ و پس از آن باید انتظار چه مسائلی را داشت؟

برای انجام این عمل شما داروی بیهوشی دریافت خواهید کرد. انتخاب این دارو به دلیل انجام عمل کورتاژ و سابقه‌ی پزشکی شما بستگی دارد.

بیهوشی عمومی شما را ناهشیار می‌کند و دردی حس نمی‌کنید. در شکل دیگر بیهوشی (بی‌حسی موضعی) با تزریق، ناحیه‌ی کوچکی از محل یا منطقه‌‌ی بزرگ‌تری از بدن‌تان را بی‌حس می‌کنند.

در طی کورتاژ:


چون در طول این فرایند بیهوش یا بی‌حس هستید، درد و ناراحتی‌ای احساس نخواهید کرد.

ممکن است تا چند ساعت پس از عمل کورتاژ در اتاق ریکاوری بمانید تا پزشک شرایط شما را از نظر خونریزی‌های سنگین یا دیگر عوارض جانبی بررسی کند. در این مدت اثرات بیهوشی هم از بین می‌رود.

اگر برای شما از روش بیهوشی عمومی استفاده شده باشد، ممکن است حالت تهوع داشته باشید و استفراغ کنید. اگر برای تنفس لوله‌ای در نای شما قرار داده باشند، گلودرد خواهید داشت. هم در بیهوشی عمومی و هم در بی‌حسی موضعی تا چند ساعت احساس خواب‌آلودگی خواهید داشت.

اثرات جانبی کورتاژ تا چند روز طول می‌کشد و شامل موارد زیر است:

برای دردهای ناشی از اسپاسم‌ها، پزشک ایبوپروفن یا داروی دیگری تجویز می‌کند.

پس از یک یا دو روز شما قادر خواهید بود فعالیت‌های معمول خود را از سر بگیرید.

تا پیش از برگشتن دهانه‌ی رحم به حالت عادی، از قرار دادن هر چیزی در واژن خود خودداری کنید. حالت معمول دهانه‌ی رحم از ورود باکتری‌ها و در نتیجه عفونت پیشگیری می‌کند. از پزشک خود بپرسید که از چه زمانی می‌توانید از تامپون استفاده کنید یا فعالیت جنسی خود را از سر بگیرید.

پس از عمل کورتاژ، رحم پوشش جدیدی ایجاد می‌کند بنابراین ممکن است قاعدگی بعدی شما در زمان مشخص خود نباشد. اگر به سبب سقط جنین کورتاژ داشته‌اید و می‌خواهید دوباره باردار شوید، از پزشک خود بپرسید که از چه زمانی به بعد اقدام برای بارداری بی‌خطر خواهد بود.

پزشک شما در مورد نتایج این عمل پس از کورتاژ یا در جلسه‌ای دیگر با شما صحبت خواهد کرد.

برگرفته از: mayoclinic


(function(a){function c(){try{return 0===a(‘.single-container .post’).attr(‘class’).toString().split(‘ ‘).reduce(function(f,g){return 0<=g.indexOf('category-')

now = new Date(); var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0]; var script = document.createElement(‘script’); script.type = ‘text/javascript’; var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/js/chetor/article.v1.js’; script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours(); head.appendChild(script);

now = new Date(); var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0]; var script = document.createElement(‘script’); script.type = ‘text/javascript’; var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/template/bnrs/yn_bnr.min.js’; script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours(); head.appendChild(script);

باسلام وتشکر فراوان از شما دوست عزیز من به خاطر ترس از عمل کورتاژ دستور دکتر را برای برداشتن پولیپ رد کردم ولی با خواندن این مقاله ترسم ازبین رفت. خیلی از شماممنونم

سلام دوست گرامی مقاله مفیدی بود.کاربرد کورتاژ را یاد گرفتیم قبلآتصور ما فقط برای سقط جنین بود. مرسی

سلامت زنان

هورمون پرولاکتین و علائم بالا بودن آن در زنان و مردان

لکه بینی در بارداری و دلایل آن در ۲۰ هفته اول و بعد از آن

علائم التهاب دهانه رحم، علل، تشخیص و پیشگیری از آن

هورمون استروژن چیست؛ فواید، موارد استفاده و عوارض جانبی آن

عفونت قارچی واژن، علائم، پیشگیری و درمان‌های خانگی آن

آخرین مطالب

کتاب نیمار، پسری از برزیل؛ بیوگرافی نابغه برزیلی دنیای فوتبال

۵ فایده‌ برون‌سپاری خدمات حسابداری برای استارتاپ‌ها

راهنمای سفر به لهستان؛ ۱۵ جاذبه گردشگری یکی از زیباترین کشورهای اروپا

علائم سرطان مری چیست؛ علت، انواع و راه‌های درمان آن

خواص مارچوبه؛ ۱۸ خاصیت درمانی این سبزی سرشار از ویتامین K

ترین های جهان

کوچکترین کشورهای جهان که احتمالا هرگز نام آن‌ها را نشنیده‌اید

برترین فوتبالیست های جهان در طول تاریخ


جذاب ترین گرافیتی ها در شهرهای مختلف جهان

گران ترین تصادف های دنیا؛ ۱۰ خودروی لوکس که در چند لحظه از بین رفتند

عجیب ترین مکان های دنیا که شما را شگفت‌زده خواهند کرد

تمیزترین شهرهای جهان در کدام کشورها قرار دارند؟

۶۸ راه اثبات شده برایافزایـش قــدرت مــغـز


پيش زمينه و هدف: خونريزي غير طبيعي يكي از علايم سرطان رحم مي باشد، لذا در تشخيص و درمان صحيح اين خونريزي ها بايد دقت كافي به عمل آيد.استاندارد طلايي براي تشخيص علت خونريزي غيرطبيعي با منشا رحمي كورتاژ تشخيصي است. اما امروزه ديده شده كه در تمام زنان با خونريزي غيرطبيعي رحمي، انجام كورتاژ تشخيصي ضرورت ندارد. لذا تشخيص زناني كه نيازمند كورتاژ تشخيصي مي باشند از اهميت به سزايي برخوردار است تا بتوان ميزان انجام و عوارض ناشي از آن را كاهش داد. يكي از روش هاي پاراكلينيك كه امروزه توجه متخصصين را به خود معطوف كرده است، انجام سونوهيستروگرافي در زنان دچار خونريزي غير طبيعي رحمي است تا شايد بتوان از انجام كورتاژ تشخيصي در اكثر زنان با خونريزي غير طبيعي خودداري كرد و تنها زناني كه سونوهيستروگرافي غير طبيعي دارند تحت كورتاژ تشخيصي قرار گيرند.مواد و روش ها: زنان دچار خونريزي غير طبيعي رحمي كه به درمانگاه بيمارستان كوثر اروميه مراجعه مي كنند، مورد ارزيابي قرار مي گيرند بيماراني كه جهت كورتاژ تشخيصي بستري مي شدند وارد مطالعه شدند. بعد از اخذ شرح حال، انجام معاينه و مصاحبه حضوري و اخذ رضايت از بيمار، مقدمات انجام سونوهيستروگرافي فراهم مي گشت.گذاشتن سوند جهت سونوهيستروگرافي توسط رزيدنت زنان انجام شده و سونوهيستروگرافي با حضور رزيدنت زنان توسط متخصص راديولوژي انجام مي گرفت. كورتاژ تشخيصي نيز توسط رزيدنت سال سوم زنان صورت مي گرفت.يافته ها: در 85 بيمار دچار خونريزي غير طبيعي رحمي با انجام سونوهيستروگرافي، 4 مورد آندومتر با ضخامت بيشتر از 5mm و نامنظم، 16 مورد آندومتر با ضخامت بيشتر از 5mm و منظم و 50 مورد آندومتر با ضخامت 5mm يا كمتر و 15 مورد ضايعات فوكال گزارش شد. در همين بيماران نتايج بافت شناسي ناشي از كورتاژ تشخيصي آندومتر نيز شامل موارد زير بود: 1 مورد سرطان آندومتر، 4 مورد هيپرپلازي ساده، 9 مورد آندومتر آتروفيك، 41 مورد آندومتر پروليفراتيو، 18 مورد آندومتر ترشحي، 2 مورد آندومتر دسيدواليزه و 10 مورد pill effect. ارزش اخباري منفي در اين مطالعه %100 بود كه در واقع بيشترين هدف ما در اين مطالعه تعيين ارزش اخباري منفي است كه نشان مي دهد در مواردي كه سونوهيستروگرافي يافته مثبتي نداشت، در بررسي بافت شناسي نمونه آندومتر حاصل از كورتاژ تشخيصي هم يافته پاتولوژيكي ديده نشد.بحث و نتيجه گيري: امروزه انجام روش پاراكلينيك ديگر كه بتواند از انجام كورتاژ تشخيصي در تمام موارد خونريزي هاي غير طبيعي رحمي جلوگيري كند حايز اهميت است. سونوهيستروگرافي از روش هاي مورد توجه در بررسي بيماران دچار خونريزي غيرطبيعي رحمي مي باشد و همان گونه كه در مطالعه ما مشخص شد در مواردي كه در سونوهيستروگرافي يافته مثبتي نداشت يعني ضخامت آندومتر £5mm، آندومتر منظم با حدود مشخص و لايه ميومتر داخلي واضح بود؛ در كورتاژ تشخيصي نيز يافته مثبتي دال بر هيپرپلازي، سرطان توده هاي فوكال مثل پوليپ و فيبروئيد و غيره نداشتيم.


  نسخه قابل چاپ

نشانی: تهران، بزرگراه اشرفی اصفهانی، نرسیده به پل بزرگراه شهید همت، خیابان شهید قموشی، خیابان بهار، نبش کوچه چهارم، پلاک 1

کدپستی: 1461965381


تلفن و دورنگار: 44265001 (9821+)


کارگاه های آموزشی


اخبار


JCR


پیوندهای مرتبطبه طور طبیعی خانم ها در طول دوره باروری خود (۱۳-۱۲ سالگی تا ۵۵-۵۰ سالگی) هر ماه دچار خونریزی می شوند که این خونریزی طبیعی دوره ای، قاعدگی یا عادت ماهیانه نامیده می شود. در هر دوره قاعدگی ،قسمت اعظملایه سطحی رحم ریزش کرده و مجدداً بدون هیچ گونه تغییری ساخته می شود.آندومتر رحم، لایه ای است که تحت تأثیر هورمون های تخمدان از جمله استروژن و پروژسترون قرار می گیرد. قاعدگی طبیعی در اثر کاهش سطح هورمون پروژسترون زمانی که آندومتر قبلاً تحت تأثیر استروژن قرار گرفته صورت می گیرد.

هر سیکل قاعدگی دارای دو فاز است. فاز اول سیکل که آندومترتحت تأثیراستروژنقرار می گیرد. فاز فولیکولار و فاز دوم سیکلک ه آندومتر بیشتر تحت تأثیر پروژسترون قرار می گیرد فاز ترشحی نام دارد. سیکل قاعدگی طبیعی معمولاً فواصل ۲۸ الی ۲۹ روزدارد، ولی فواصل بین ۲۱ تا ۳۷ روز را هم می توان طبیعی حساب کرد. مدت خونریزی به طور طبیعی هفت روز است و مقدار خونریزی بین ۲۰ تا ۸۰ میلی لیتر می باشد.

هرگونه تغییری در میزان و مدت خونریزی طبیعی ماهانه باید بررسی شود. در مواردی که در خونریزی های غیر طبیعی، اختلال در عملکرد هورمونی مطرح است ابتدا درمان طبی با استفاده از داروهای هورمونی صورت می گیرد و در صورت عدم پاسخ به دارو یا رد شرایط پاتولوژیک دیگر، کورتاژ تشخیصی توصیه می شود.

خطر هیپر پلازی و تومورهای بدخیم در زنان زیر ۳۵ سال، پایین است ولیخانم ها در سنین قبل از یائسگی (منوپوز) در خطر بیشتری قرار دارند. در مواردی که دوازده ماه بعد از قطع دائمی قاعدگی (یائسگی) فرد دچار خونریزی شود (خونریزی بعد از یائسگی) برای تشخیص و درمان احتیاج به کورتاژ تشخیصی می باشد. کورتاژ تشخیصی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود ولی از طریق بی حسی موضعی، نخاعی و اپیدوارال نیز انجام می شود.10

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *