نحوه انجام لقاح مصنوعی

نشان‌گذاریعجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است [[رده:نمادهای نوشتار]]

خوش آمدید. به حساب کاربری خود وارد شوید.آدرس ایمیلی که با آن ثبت‌نام کرده‌اید را وارد نمائید تا یک رمز عبور جدید برای شما ارسال شود.

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

شاید شما هم بارها درباره‌ی لقاح مصنوعی شنیده باشید؛ اما احتمالا به‌درستی نمی‌دانید لقاح مصنوعی چیست. لقاح مصنوعی یا همان IVF، مجموعه‌ای پیچیده از راهکارهای درمان ناباروری یا مشکلات ژنتیکی است و به باروری و بارداری کمک می‌کند. در طول درمان لقاح مصنوعی، تخمک‌های بالغ از تخمدان جمع‌آوری شده یا در رحم قرار داده می‌شوند. هر دوره IVF حدود ۲ هفته به‌طول می‌انجامد. لقاح مصنوعی یا همان IVF مؤثرترین راه و پیشرفته‌ترین فناوری برای درمان ناباروری محسوب می‌شود. همراه ما باشید، می‌خواهیم اطلاعات بیشتری درباره‌ی لقاح مصنوعی در اختیارتان بگذاریم.


اگر بخواهیم لقاح مصنوعی را دقیق‌تر شرح دهیم، باید بگوییم: در این فرایند درمانی تخمک‌های فرد با اسپرم همسرش وارد چرخه‌ی درمان می‌شوند. روش دیگر این درمان استفاده از رویان، اسپرم یا تخمک‌های افراد دیگر است. در برخی مواقع نیز از شخصی که حامل رویان یا اصطلاحا حامل حاملگی است نیز بهره برده می‌شود. حامل، زنی است که رویان را در رحم خود برای پرورش نگه می‌دارد.

اینکه روش لقاح مصنوعی به‌خوبی نتیجه دهد، وابسته به عوامل گوناگونی است؛ مثلا سن و علت ناباروری در میزان اثربخشی این روش مهم است، ضمن اینکه IVF بسیار زمان‌بر، پرهزینه و بعضا دشوار است. اگر بیش از یک رویان در رحم قرار بگیرد، لقاح مصنوعی منجر به بارداری با دو جنین خواهد شد و بارداری چندگانه صورت می‌گیرد. پزشک متخصص شیوه‌ی درمانی را برای زوج خواهان این روش شرح می‌دهد و ضمن بیان خطرهای احتمالی آن به افراد، درباره مؤثربودن یا نبودن این درمان توضیحاتی ارائه می‌کند.


لقاح مصنوعی روشی برای درمان ناباروری و مشکلات ژنتیکی است. اگر از لقاح مصنوعی برای درمان ناباروری استفاده شود، نیاز زوج‌ها به انجام درمان‌های دشوار قبل از لقاح مصنوعی کم می‌شود؛ مثلا نیاز به داروهای باروری برای افزایش تولید تخمک‌ها یا تلقیح داخل رحمی کاهش پیدا می‌کند. تلقیح داخل رحمی روشی است که در آن اسپرم نزدیک زمان تخمک‌گذاری مستقیما در رحم قرار داده می‌شود.

گاهی‌ اوقات، لقاح مصنوعی به‌عنوان اولین گزینه به زنان بالای چهل سال پیشنهاد می‌شود، علاوه بر آن در مواقعی که زوج‌ها وضعیت جسمانی خاصی نیز دارند، این درمان پیشنهاد می‌شود؛ برای مثال اگر زوج‌ها دارای شرایط زیر باشند، از این درمان استفاده می‌شود:

وقتی لوله‌ی فالوپ، آسیب‌دیده یا مسدود باشد، تخمک به‌سختی بارور می‌شود و رویان نیز با دشواری به رحم منتقل می‌شود.

اگر تخمک‌گذاری به‌ندرت صورت گیرد یا اصلا اتفاق نیفتد، تخمک‌های کم‌تری برای باروری در دسترس هستند.

یائسگی زودرس موجب عملکرد غیرطبیعی تخمدان در سنین زیر چهل سال است. اگر تخمدان به‌خوبی کار نکند، هورمون استروژن کافی تولید نخواهد شد یا تخمک‌ها به‌شکل معمول و طبیعی آزاد نخواهند شد.

اندومتریوز زمانی رخ می‌دهد که بافت‌های رحم در بیرون از رحم قرار می‌گیرند و رشد می‌کنند. این موضوع عملکرد تخمدان، لوله‌ی فالوپ و رحم را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

فیبروم‌ رحم، تومورهایی خوش‌خیم هستند که در دیواره‌ی رحم قرار می‌گیرند و در زنان در دهه‌ی سی و چهل زندگی بسیار رایج هستند. فیبروم‌ها در القا و قرارگیری تخمک بارورشده دخالت می‌کنند.

توبکتومی یا عقیم‌سازی لوله‌ای نوعی عقیم‌سازی است که در آن برای جلوگیری از بارداری، موقتا لوله‌های فالوپ بریده یا مسدود می‌شوند. لقاح مصنوعی می‌تواند جایگزینی برای برگرداندن لوله‌های فالوپ باشد.

اگر تمرکز اسپرم‌ها زیر حد متوسط باشد، یعنی حرکت آنها کند باشد یا شکل و حجم‌شان غیرطبیعی باشد، قدرت بارورکردن تخمک‌ها را نخواهند داشت. وجود اختلالات در اسپرم مرد باید از سوی پزشک متخصص بررسی بشود تا دلایل پنهان آن کشف شود و درصورتی‌که مشکل حل‌شدنی باشد، راهکارهای لازم به‌کار برده شوند.

در این قضیه، هیچ علت مشخصی برای ناباروری نیست و علی‌رغم معاینات لازم برای تشخیص مسئله‌، دلیل ناباروری قابل‌شناسایی نیست.

اگر احتمال انتقال اختلالی ژنتیکی از سوی والدین به جنین وجود داشته باشد، از روش تشخیص ژنتیکی پیش‌کاشتی استفاده خواهد شد. در این روش از لقاح مصنوعی کمک گرفته می‌شود و بعد از جمع‌شدن و باروری تخمک‌ها برای بررسیِ بودن یا نبودن مشکلات ژنتیکی معاینه می‌شوند. گفتنی است همه‌ی مشکلات ژنتیکی با معاینه‌های قبلی قابل‌تشخیص نیستند. درهرحال رویان‌هایی که با معاینه‌ی کلی بدون مشکل شناخته شدند، می‌توانند به رحم منتقل شوند.

اگر در آستانه‌ی درمان‌های سرطان، مانند شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی باشید، احتمال ناباروری وجود دارد. در این زمینه نیز لقاح مصنوعی گزینه‌ای پیش روی شما است. در این روش می‌توان تخمک‌ها را جمع‌آوری کرد و آنها را در حالتی غیربارور منجمد و نگهداری کرد. احتمال اینکه تخمک‌ها را بارور کرده و سپس منجمد کرد نیز وجود دارد.

زنانی که رحمی آماده ندارند و بارداری برای‌شان مشکلات جدی به‌همراه دارد، می‌توانند از لقاح مصنوعی استفاده کنند، به این صورت که فرد دیگری حاملگی را بر عهده بگیرد. در این مورد، تخمک بارور می‌شود؛ اما رویان شکل‌گرفته در رحم فرد دیگری رشد می‌کند و پرورش می‌یابد.


خطرهای احتمالی موجود در چرخه‌ی لقاح مصنوعی از این قرار هستند:

اگر چند رویان در رحم قرار بگیرد، امکان رشد چند رویان وجود دارد. در این صورت احتمال زایمان زودرس و کاهش وزن جنین نیز بیش‌تر می‌شود؛

تحقیقات نشان می‌دهد احتمال اندکی برای کم‌وزن‌شدن نوزاد یا زایمان زودرس به‌شیوه‌ی لقاح مصنوعی وجود دارد؛

استفاده از داروهای تزریقی باروری مانند HCG یا گنادوتروپین جفتیِ انسان برای القای باروری در تخمدان می‌تواند موجب این سندروم بشود. در این سندروم، رحم بیمار متورم می‌شود و درد می‌گیرد.

نشانه‌ها و علائم معمولا یک هفته به طول می‌انجامند و شامل دردهای ملایم شکمی، نفخ شکم، حالت تهوع، استفراغ و اسهال می‌شود. اگر شخص باردار شود، احتمال دارد این علائم چندین هفته به‌طول بینجامد. در موارد نادری نیز، امکان بروز سندروم هیپراستیمولیشن وجود دارد که همراه با اضافه‌وزن و تنگی نفس است.

نرخ سقط جنین در زنانی که با لقاح مصنوعی باردار می‌شوند، مشابه سایر زنان است، یعنی در حدود ۱۵درصد تا ۲۵درصد؛ اما این درصد با افزایش سن احتمال بیش‌تری برای وقوع پیدا می‌کند. استفاده از تخمک‌های منجمد در طول درمان، کمی احتمال سقط جنین را افزایش می‌دهد.

استفاده از سوزن آسپریت (تخلیه) برای جمع‌آوری تخمک‌ها می‌تواند منجر به خون‌ریزی، تخریب یا عفونت مثانه، روده یا رگ‌های خونی شود. اگر بیهوشی نیز در کار باشد، عوارض بیهوشی نیز ممکن است گریبان فرد را بگیرد.

۲‌درصد تا ۵درصد از زنانی که با لقاح مصنوعی باردار می‌شوند، بارداری‌شان به‌شکل بارداری خارج از رحم خواهد بود و تخمک‌های بارورشده در خارج از رحم مستقر می‌شوند و معمولا در لوله‌های فالوپ قرار می‌گیرند. تخمک‌های بارورشده نمی‌توانند خارج از رحم باقی بمانند و ادامه‌ی بارداری غیرممکن است.

در نواقصی که ممکن است در نوزاد شکل بگیرد، سن مادر بسیار مهم است. مسئله‌ی سن فارغ از نوع و شیوه‌ی بارداری بر سلامت نوزاد تأثیر می‌گذارد. برای بررسی اینکه نوزادان حاصل از لقاح مصنوعی دچار نواقص خواهند بود یا نه، باید تحقیقات بیشتری صورت بگیرد؛ اما هنوز یافته‌هایی مبنی بر ایجاد نقص در نوزادان لقاح مصنوعی دیده نشده است.

برخی پژوهش‌ها ادعا می‌کنند میان ایجاد و توسعه‌ی نوع خاصی از تومور تخمدان (سرطان تخمدان) و داروهای تحریک رشد تخمک ارتباطی وجود دارد؛ اما تحقیقات اخیر بر این ادعا صحه نمی‌گذارند.

استفاده از لقاح مصنوعی به‌شکل مادی، معنوی و جسمی توأم با انواع استرس ها و خستگی ها است. حمایت مشاوران، خانواده و دوستان و همسر باعث تسهیل روند درمانی خواهد شد.


وقتی قصد انتخاب کلینیک درمان ناباروری دارید، باید به نکاتی دقت کنید. به‌یاد داشته باشید موفقیت هر کلینیک و مرکز درمانی به عوامل متعددی وابسته است؛ مثلا سن بیماران و مشکلی که داشته‌اند. جمعیت یا تعداد بیماران تحت درمان و رویکردهای درمانی نیز بسیار مهم است. قبل از درمان از هزینه‌های درمان در هر مرحله نیز اطلاعات کسب کنید.

قبل از شروع درمانی که در آن از تخمک و اسپرم زوج‌ها استفاده می‌شود، هریک باید مورد آزمایش‌ها و معاینه‌های گوناگونی قرار بگیرند:

برای بررسی کیفیت و کمیت تخمک‌ها، پزشک احتمالا تمرکز هورمون محرکه‌ی فولیکولی (FSH) ، استرادیول (استروژن) و هورمون آنتی‌مولرین در خون را در اولین روزهای عادت ماهیانه بررسی می‌کند. نتایج آزمایش‌ها همراه با سونوگرافی از تخمدان‌ها بررسی می‌شود تا میزان جواب‌گویی درمان برای فرد مشخص بشود.

اگر این آزمایش در بخش معاینات اولیه‌ی درمان صورت نگیرد، پس از گذشت مدت کوتاهی از چرخه‌ی درمان، حتما باید تحلیل و بررسی اسپرم‌ها صورت بگیرد.

هریک از زوج‌ها باید از جهت ابتلا به بیماری‌های عفونی مانند ایدز بررسی شوند و آزمایش بدهند.

پزشک برای تعیین عمق رحم، در ابتدای کار، رویان را به رحم انتقال می‌دهد. در این روش احتمال زیادی برای موفقیت انتقال رویان به رحم وجود دارد.

پزشک باید قبل از شروع IVF، عمق رحم را مشخص کند. ممکن است نیاز به سونوهیستروگرافی پیش آيد. در این روش، مایعی از طریق دهانه‌ی رحم به رحم وارد می‌شود و به‌کمک سونوگرافی به دید و تصویری از رحم می‌رسند. در این روش تلسکوپی باریک، نورانی و منعطف در واژن و دهانه‌ی رحم به‌سمت رحم قرار داده می‌شود.

تعداد رویان‌ها بستگی به سن فرد و تعداد تخمک‌های بازیابی‌شده دارد. از آنجایی که نرخ و احتمال موفقیت این درمان در زنان مسن‌تر کم‌تر است، معمولا تعداد بیش‌تری رویان در رحم قرار داده می‌شود، البته به‌جز زنانی که از تخمک اهدایی استفاده می‌کنند. بیش‌تر پزشکان برای جلوگیری از رشد و بارورشدن چند رویان اقداماتی را مدنظر قرار می‌دهند و در برخی کشورها نیز از نظر قانونی از لحاظ تعداد رویان‌ها محدودیت وجود دارد. قبل از شروع فرایند درمان باید با پزشک معالج خود درباره‌ی تعداد رویان‌ها توافق کنید.

رویان‌های اضافه را می‌توان منجمد و ذخیره کرد و در سال‌های بعدی از آنها استفاده کرد. تمام رویان‌ها در فرایند انجماد سالم قادر به بقا نیستند؛ اما بیش‌تر آنها در این شرایط باقی می‌مانند. روش انجماد یا سرماداری روشی است که می‌تواند چرخه‌های لقاح مصنوعی آینده را ارزان‌تر و ساده‌تر کند. درهرحال، طول عمر رویان‌های منجمدشده کمی کم‌تر از رویان‌های تازه است. تصمیم با زوج است: می‌توانند رویان‌های اضافی را به زوج نابارور دیگری تقدیم کنند یا آن را در اختیار مراکز تحقیقی قرار دهند و شاید کلا دیگر علاقه‌‌ای به نگهداری آنها نداشته باشند.

اگر بیش از یک رویان به رحم منتقل شود، احتمال بارداری چندگانه وجود خواهد داشت که البته خطراتی را متوجه مادر و جنین‌ها می‌کند. در بعضی مواقع نیز از تعداد رویان‌ها کاسته می‌شود تا مادر بتواند با خطر کم‌تری باردار شود و زایمان کند. البته گرفتن چنین تصمیمی ابعاد پیچیده‌ی اخلاقی، احساسی و روان‌شناسی دارد.

صحبت با مشاوری متخصص در این زمینه می‌تواند ابعاد مختلف مسئله ازجمله حقوق اهداکننده‌ی اسپرم و تخمک را برای‌تان مشخص کند، ضمن اینکه به کمک کارشناسی قانونی مانند وکیل برای پیشبرد امور قانونی کار و والدین رسمی و قانونی‌شدن فرزند نیز نیاز است.


لقاح مصنوعی مراحل مختلفی دارد: القای تخمک‌گذاری، بازیابی تخمک، بازیابی اسپرم، بارورسازی و انتقال رویان. هر چرخه‌ی لقاح مصنوعی حدود دو هفته طول می‌کشد و ممکن است به بیش از یک چرخه‌ی درمانی نیاز باشد.

اگر برای لقاح مصنوعی از تخمک‌های خود فرد استفاده بشود، در آغاز، چرخه‌ی درمان با هورمون‌های ساختگی شروع می‌شود تا تخمدان به‌جای تولید یک تخمک که ماهیانه تولید می‌شود، تحریک شود و بیش از یک تخمک تولید کند. علت نیاز به بیش از یک تخمک این است که احتمال بارورنشدن و رشد تخمک‌ها در فرایند وجود دارد، پس باید محکم‌کاری کرد. در این فرایند ممکن است نیاز به داروهای مختلفی باشد:

پزشک معالج با فرد صحبت می‌کند و مشاوره‌های لازم را انجام می‌دهد تا فرد متوجه داروی مناسب و زمان مناسب استفاده از آنها بشود. معمولا قبل از آماده‌شدن تخمک‌ها برای بازیابی، یک تا دو هفته تحریک تخمدان‌ها لازم است. برای تعیین اینکه تخمک‌ها چه زمانی آماده‌ی جمع‌آوری هستند، دکتر احتمالا این کارها را انجام می‌دهد:

گاهی‌اوقات نیز نیاز است تا چرخه‌های لقاح مصنوعی به دلایل زیر قبل از بازیابی تخمک‌ها متوقف بشوند:

اگر چرخه‌‌ی لقاح مصنوعی متوقف شود، پزشک باید داروها یا دُز مصرفی‌ داروها را تغییر دهد تا میزان پاسخ‌گویی فرد در چرخه‌های درمان آتی افزایش پیدا کند. شاید هم نیاز به اهداکننده‌ی تخمک وجود داشته باشد.

۳۴ تا ۳۶ ساعت بعد از تزریق نهایی و بعد از تخمک‌گذاری، می‌توان بازیابی تخمک را در مطب پزشک یا در کلینیک صورت داد.

چنانچه برای لقاح مصنوعی از اسپرم همسر استفاده بشود، باید در مطب پزشک یا کلینیک، صبح قبل از بازیابی تخمک نمونه‌ی اسپرم او گرفته شود. به‌جز روشِ گرفتن نمونه‌ی اسپرم توسط خود مرد، روش‌های دیگری مانند اسپیراسیون تستیکولار نیز برای استخراج اسپرم استفاده می‌شود. در این روش از سوزن یا سایر روش‌های جراحی برای استخراج مستقیم اسپرم از بیضه‌ها استفاده می‌شود. در بعضی مواقع نیز از اهداکننده‌ی اسپرم کمک گرفته می‌شود. اسپرم‌ها از مایع مَنی در آزمایشگاه جدا می‌شوند.

برای باروری از دو روش متداول استفاده می‌شود:


در برخی مواقع خاص، پزشک ممکن است راهکارهای دیگری قبل از انتقال رویان پیشنهاد بدهد:

۲ تا ۶ روز بعد از بازیابی رویان‌ها، کار انتقال رویان‌ها در مطب پزشک یا کلینیک انجام می‌شود:

اگر این عملیات موفقیت‌آمیز باشد، رویانی به‌مدت ۶ روز تا ۱۰ روز بعد از بازیابی تخمک در پوشش داخلی رحم کاشته می‌شود.

بعد از انتقال رویان، انجام فعالیت‌های روزانه‌ی عادی برای فرد میسر می‌شود. با وجود این، ممکن است تخمدان‌ها کمی بزرگ شوند. فعالیت‌های شدید ممکن است ناراحتی‌هایی به‌وجود آورد.

عوارض متداول این عمل به این صورت است:


چنانچه بعد از انتقال رویان، دردی خفیف یا شدید احساس کردید، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما را برای بررسی عوارضی چون عفونت، پیچ‌خوردگی تخمدان و سندروم هیپراستومیلیشن شدید معاینه می‌کند.

۱۲ روز تا ۲ هفته بعد از بازیابی تخمک، پزشک از فرد آزمایش خون دریافت می‌کند تا ببیند فرد باردار شده است یا خیر.

هرقدر سن مادر کم‌تر باشد، شانس بچه‌دارشدن از طریق لقاح مصنوعی به کمک تخمک‌های خود مادر و زایمانی خوب و فرزندی سالم بیش‌تر می‌شود. برای مادران ۴۱ سال به بالا برای استفاده از تخمک اهدایی توصیه‌هایی می‌شود.

انتقال رویان‌هایی که رشد یافته‌اند، در مقایسه با رویان‌های رشدنیافته در روز دوم یا سوم، احتمال بارداری را افزایش می‌دهد. درهرحال تمام رویان‌ها شانس بقا ندارند. درباره‌ی وضعیت رویان‌ها حتما باید با پزشک و متخصص صحبت بشود.

زنانی که قبلا زایمان کرده‌اند، نسبت به زنانی که هرگز زایمان نداشته‌اند، شانس بیش‌تری در باروری با لقاح مصنوعی دارند. در زنانی که چند بار IVF ناموفق داشته‌اند، شانس باروری کم‌تر است.

داشتن منبع مناسبی از تخمک‌ها به باروری با IVF کمک زیادی می‌کند. زنان مبتلا به آندرومتریوز کم‌تر از زنانی که علت ناباروری‌شان مشخص نیست، شانس باردارشدن با لقاح مصنوعی دارند.

زنان سیگاری، تخمک‌های بازیابی‌شده‌ی کم‌تری در طول لقاح مصنوعی دارند و ممکن است بیشتر سقط جنین داشته باشند. سیگاری‌بودن شانس موفقیت IVF را ۵۰درصد کاهش می‌دهد. چاقی نیز درصد موفقیت را کم می‌کند. مصرف برخی داروها، داروهای شادی‌آور و الکل نیز از جمله عوامل کاهش‌دهنده‌ی شانس بارداری با این روش هستند و مصرف زیاد کافئین و برخی داروها می‌توانند خطرناک هم باشند.

باید حتما درباره‌ی عوامل خطرزای سطور بالا صحبت بشود تا موفقیت این روش شانس بیش‌تری بیابد.

(function(a){function c(){try{return 0===a(‘.single-container .post’).attr(‘class’).toString().split(‘ ‘).reduce(function(f,g){return 0<=g.indexOf('category-')

now = new Date(); var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0]; var script = document.createElement(‘script’); script.type = ‘text/javascript’; var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/js/chetor/article.v1.js’; script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours(); head.appendChild(script);

now = new Date(); var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0]; var script = document.createElement(‘script’); script.type = ‘text/javascript’; var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/template/bnrs/yn_bnr.min.js’; script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours(); head.appendChild(script);

سلامت زنان

علائم التهاب دهانه رحم، علل، تشخیص و پیشگیری از آن

هورمون پرولاکتین و علائم بالا بودن آن در زنان و مردان

عفونت قارچی واژن، علائم، پیشگیری و درمان‌های خانگی آن

هورمون استروژن چیست؛ فواید، موارد استفاده و عوارض جانبی آن

لکه بینی در بارداری و دلایل آن در ۲۰ هفته اول و بعد از آن

آخرین مطالب

نورپردازی اتاق خواب؛ ۷ ایده خلاقانه برای داشتن یک اتاق خواب رمانتیک و آرامش‌بخش

کتاب نیمار، پسری از برزیل؛ بیوگرافی نابغه برزیلی دنیای فوتبال

۵ فایده‌ برون‌سپاری خدمات حسابداری برای استارتاپ‌ها

راهنمای سفر به لهستان؛ ۱۵ جاذبه گردشگری یکی از زیباترین کشورهای اروپا

علائم سرطان مری چیست؛ علت، انواع و راه‌های درمان آن

ترین های جهان

بانمک ترین حیوانات دنیا که می‌توانند واقعا خطرناک باشند

بهترین کشور برای مهاجرت در سال ۲۰۱۸ کدام است؟

بهترین فیلم های ۲۰۱۸ که شما را پای تلویزیون میخکوب می‌کنند

۱۰ عبارتی که بهتر است هرگز در گوگل جستجو نکنید

بهترین دانشگاه های جهان که تحصیل در آن‌ها آرزوی هرکسی است

بهترین فیلم های تاریخی جهان که حقیقت را به شما نمایش می‌دهند

۶۸ راه اثبات شده برایافزایـش قــدرت مــغـز


دکتر سهیلا عارفی دارای فلوشیپ ناباروری از انگلستان ، بورد تخصصی زنان و زایمان از دانشگاه علوم پزشکی تهران ، دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران

Wird geladen…


Wird geladen…


Wird geladen…


Wird verarbeitet…


Wird geladen…


Wird verarbeitet…


Wird geladen…


Wird geladen…


Wird verarbeitet…


Wird geladen…


Wird geladen…


Wird geladen…


ویدئویی هیجان انگیز از مراحل لقاح مصنوعی یک زوج نابارور/همه آنچه از ناباروری و مراحل درمان آن نمی دانستید؛ قسمت اول ناباروری مسئله ای است که خیلی از زوج ها با آن درگیر هستند مشکلی که دانسته یا ندانسته معضلات و نگرانی هایی را برایشان به وجود می آورد. به سراغ خانم دکتر ربابه طاهری پناه فوق تخصص ناباروری رفتیم تا در بیمارستان لاله کامل مراحل انجام لقاح مصنوعی را برایتان به تصویر بکشیم. در طی این گزارش متوجه شدیم که بسیاری از این ناباروری ها درمان دارد و خیلی هایی هم که فکر میکنند نابارورند اصلا این مشکل را ندارند. خودتان ببینید متوجه می شوید

Wird geladen…


Wird geladen…


Wird geladen…


Wird geladen…


Wird geladen…


Wird verarbeitet…


Playlists werden geladen…


10

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *