نحوه انجام استخارهباز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

 


مطالب داغ


Sorry. No data so far.


مشاوره خانواده و سبک زندگی:


شکست عشقی در خواستگاری


ازدواج خواهر کوچکتر قبل از بزرگتر


ترس از جواب منفی شنیدن در خواستگاری


چگونه مهریه پس از مرگ همسر به خانواده اش ارث نرسد

وظایف زن و شوهر نسبت به یکدیگر چیست


مشکل داشتن با قد و قواره شوهر و بروز اختلافات


گفتن باکره نبودن در خواستگاری


صبر کردن برای پیدا کردن خواستگار هم فکر


مطالب تصادفی احکام:


جدا سازى اموال مخمس و غير مخمس


آیا رعایت ترتیب بین نماز مغرب و عشاء لازم است


تکرار نماز جماعت چه حکمی دارد


جلوگیری از خودکشی دیگران


وقف قسمتی از مسجد برای هیأت یا حسینیه


حکم بیدار کردن فرزندان و سایر افراد برای نماز صبح

حکم خوردن گوشت زرافه


حکم نفاس مادر جانشین


توصیه برای مطالعه شما:


چشم زخم چیست و چه دعایی برای آن توصیه شده است


حجیت حضرت زهرا(سلام الله علیها)بر امامان معصوم (علیهم السلام)

ساده زیستی امام خمینی و پاسخ به تهمت اشرافیگری ایشان

شفاعت گناهکاران


امام خامنه ای: تعرض به امنیت و حریم مردم در پیام رسان های داخلی «حرام شرعی» است

«ماه رمضان» فرصتی برای خلوت با خداست


شرح فراز صلوات شعبانیه از زبان آیت الله جوادی آملی

توصیه پیامبر(ص) به حفظ و نشر احادیث


  


| فارسی | العربیة | اردو | English |


| تمامی حقوق شرعاً و قانوناً برای تیم هدانا محفوظ می باشد و نقل مطالب با ذكر منبع سبب امتنان است. © کپی رایت – هدانا HADANA.IR |


1. یکی از رایج ترین انواع استخاره، استخاره با قرآن کریم است که روش های متعددی دارد:

 


نوع اول: قرآن را برمی دارید و این دعا را می خوانید: “اَللّهُمَّ اِنّى تَفَأَّلْتُ بِکِتابِکَ، وَ تَوَکَّلْتُ عَلَیْکَ، فَاَرِنى مِنْ کِتابِکَ ما هُوَ مَکْتُومٌ مِنْ سِرِّکَ الْمَکْنُونِ فـى غَیْبِـکَ”؛ خدایا به کتاب تو تفأّل مى زنم (و استخاره مى کنم) و بر تو توکّل مى کنم، پس تو نیز از کتاب خود، آنچه در نهان غیب تو پنهان است، به من نشان بده. سپس قرآن را بگشا و از صفحه اوّل سمت راست، سطر اوّل مقصود خودت را از خدا بخواه. [1]

 


نوع دوم: مرحوم «سیّد بن طاووس» در کتاب «فتح الأبواب» نقل کرده است که براى استخاره، قرآن را برمى دارى و نخست این دعا را مى خوانى:

 


“اَللّهُمَّ إِنْ کانَ فِی قَضائِکَ وَقَدَرِکَ، أَنْ تَمُنَّ عَلى اُمَّةِ نَبِیِّکَ، بِظُهُورِ وَلیِّکَ وَابْنِ بِنْتِ نَبِیِّکَ، فَعَجِّلْ ذلِکَ وَ سَهِّلْهُ وَ یَسِّرْهُ وَ کَمِّلْهُ، و اَخْرِجْ لِی آیَةً، اَسْتَدِلُّ بِها عَلى أَمر فَأَئْتَمِرَ، أوْ نَهْـى فَأَنْتَهی فِی عافِیَـة”؛ خدایا اگر قضا و قَدَرت این است که با ظهور ولیّت و فرزند پیامبرت بر امّت رسول خدا، منّت گذارى، پس در ظهورش تعجیل و راهش را سهل و آسان قرار ده و براى من آیه اى بیرون آور که یا در آن امرى باشد که انجامش دهم و یا نهى باشد که ترکش کنم به عافیت و تندرستى.

 


سپس حاجت و مشکل خود را عنوان مى کنى و آن گاه قرآن را مى گشایى، پس از آن هفت ورق مى زنى، در ورق هفتم، صفحه سمت چپ، هفت سطر را بشمار و در سطر هفتم مطلب خویش را از آن آیه، دریاب. [2]

 


استخاره با قرآن به شیوه هاى دیگر نیز نقل شده است که براى رعایت اختصار از ذکر همه آنها صرف نظر مى شود. [3]

 


2. اما درباره فهم و دریافت مفهوم آیات باید گفت: این موضوع از چیزهایی نیست که برای همه قابل فهم و دریافت باشد، بلکه فهم قرآن از مباحث بسیار پیچیده ای است که ابزار خود را می طلبد، و آن آشنایی با قرآن، علوم قرآن، تفسیر و … است که آن هم، در اختیار کسانی است که سال ها با قرآن مأنوس بوده و زبان قرآن را می فهمند. بنابراین، این مسئله دارای فرمول خاصی نیست که بشود آن را به راحتی آموخت و به آسانی اجرا نمود.

 


برای آشنایی بیشتر با جایگاه استخاره در اسلام و شرایط فهم آیات قرآن می توانید به پاسخ های 2069 (سایت: 2121) و 193 (سایت: 2511) مراجعه نمایید.

 


[1] بحارالانوار، ج 88، ص 241، ح 1.


[2] فتح الابواب، ص 278؛ بحارالانوار، ج 88، ص 242، ح 4.

[3] به کتاب مفاتح الغیب، علاّمه مجلسى مراجعه شود.

 


آخرین پرسش ها و پاسخ ها را همه روزه در ایمیل خود مطالعه کنید.


حاضرین در سایت :


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و استفاده از مطالب آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

Copyright 2018 – All Rights Reserved


استخاره در لغت به معناى طلب خيرنمودن از خداوند است؛ يعنى، آن كه آدمى در هر كارى از خداوند طلب خير كند (دعا). معناى ديگر استخاره، نوعى قرعه زدن براى رفع تحير است كه البته همراه با دعا و خواست از خداوند است. اين كار ممكن است به وسيله تسبيح و ياقرآن انجام گيرد. استخاره در موردى است كه انسان دچار ترديد شده باشد. قبل از استخاره بايد همه مقدمات و شرائط لازم را بر هر كارى فراهم ساخت از قبيل مطالعه و فكر، مشورت با اهل فن و افراد مجرب، اگر اقدامات فكرى و فيزيكى ديگرى از قبيل بررسى و تحقيق لازم باشد بايد به انجام رسانيد بعد از همه اينها چنانچه باز دچار ترديد است نوبت به استخاره مى‏رسد. ولى اگر موضوعى را عقل مورد تأكيد قرار داده و قرائن و شواهد همه به خوبى و صحت آن كار گواهى مى‏دهند در چنين مواردى نبايد به استخاره دست زد. اما شرايط: متحيّر و مردّد بودن در كار؛ يعنى، آن كه اگر آدمى با تعقل و مشورت به ترجيح يكى از دو طرف رسيد، ديگر جايى براى استخاره باقى نمى‏ماند؛ ولى اگر با وجود انديشه و مشورت به نتيجه‏اى نرسيد، در اين صورت مى‏تواند استخاره كند. در مورد عمل به استخاره، عمل به مقتضاى استخاره واجب نيست، ولى بهتر است با آن مخالفت نشود. رجوع به قرآن در مواردى جهت تفأل يا راه‏يابى استخاره درست است. ليكن اين نبايد به صورت يك عادت و روش دائمى و جايگزين فكر انديشه تحقيق و مشورت گردد. از سوى ديگر برداشت و الهام گيرى از آيات قرآن در بسيارى از موارد كار آسانى نيست و نيازمند يكسرى آگاهى‏ها و دانش‏هاى تخصصى و علوم دينى مانند: تفسير ادبيات و … مى‏باشد. در استخاره با قرآن بايد به تفسير و معانى آيات تسلّط داشته باشيد و به خوب و بدى كه بالاى صفحات قرآن نوشته شده اعتمادى نيست. استخاره داراى اقسامى است كه براى آگاهى بيشتر به حاشيه مفاتيح‏الجنان مرحوم حاج شيخ عباس قمى(ره) رجوع كنيد. براى آگاهى بيشتر ر.ك: 1- بحارالانوار، ج 91، ص 233 2- كند و كاوى درباره استخاره طريقه‏دار در استخاره با تسبيح ـ كه براى همه مقدور است ـ مشهور آن است كه: بعد از نيّت حداقل سه بار صلوات و يك بار حمد و سه مرتبه سوره اخلاص و چند مرتبه استخير الله برحمته؛ از رحمت خدا طلب خير مى‏كنم » را بگوييد و بعد يك قبضه از دانه‏هاى تسبيح را به دستگرفته و دوتا دوتا بشماريد. اگر يك عدد باقى ماند، خوب و اگر دو تا ماند، بد است.

كليه حقوق براي اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري محفوظ مي باشد.

Copyright (c) 2006-2017 persianv.com All Rights Reserved


© کلیه حقوق متعلق به سایت پرشین وی می باشد. باز نشر مطالب تنها با ذکر منبع مجاز می باشد .10

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *