مراحل انجام غسل روز جمعه

چندين حديث راجع به غسل جمعه


 


حضرت علی (ع) : اگر کسی غسل جمعه را ترک کند او در هم و غم خواهد بود تا جمعه ديگر .

حضرت صادق (ع) : غسل جمعه پاک کننده وکفارۀ گناهان است ميان دو جمعه .

حضرت رسول اکرم(ص) : هر کس غسل جمعه کند گناهانش آمرزيده ميشود تماماً و به هر قدمی که بر می دارد از برای غسل جمعه،بيست حسنه برايش نوشته می شود .

حضرت علی(ع) : غسل جمعه واجب است بر هر مسلمان .


حضرت صادق (ع) : غسل کن روز جمعه، مگر آن که مريض باشی که بترسی بر خودت .

حضرت صادق(ع) : هر کس عمداً غسل جمعه را ترک کند بايد استغفار نمايد .

حضرت صادق(ع) : غسل جمعه بر هر مرد و زنی چه آزاد باشد چه بنده ، واجب است .

حضرت صادق(ع) : وقت غسل جمعه قبل از ظهر بهتر است وهر چه به زوال ظهر نزديکتر باشد افضل تر است .

حضرت صادق(ع) : اگر روز جمعه گذشت روز شنبه قضاء کند واگر روز پنج شنبه رسيد ومی ترسد روز جمعه دسترسی به آب پيدا نکند،روز پنج شنبه غسل را بجا آورد .

پيامبر اکرم(ص) : هر کس موفق شود چهل جمعه پشت سر هم غسل کند بدنش در قبر نخواهد پوسيد .خانه موبایل


 


چگونگی انجام غسل


در غسل ارتماسی باید بدن پاک باشد ولی در غسل ترتیبی پاک بودن تمام بدن لازم نیست و اگر تمام بدن نجس باشد و هر قسمتی را پیش از غسل دادن آن قسمت آب بکشد کافی است.غسل، در لغت به معنای شستن است و در اصطلاح به مجموعه‌ای از اراده قلبی و اجرای عملی در خصوص شستن بدن گفته می‌شود.انواع غسل: غسل‌ها بر پایهء حکم شرعی به دو دسته تقسیم می‌شود:غسل‌های واجبغسل‌های مستحبغسل‌های واجب: هفت نوع غسل واجب وجود دارد که خود به دو گروه اصلی تقسیم می‌شوند:1ـ غسل واجب مشترک زنان و مردان2ـ غسل‌های خاص زنان غسل‌های واجب مشترک زنان و مردان:غسل میتغسل مس میتغسل نذر و عهد و قسمغسل جنابتغسل‌های خاص زنان غسل‌های خاص زنان به لحاظ خونی است که از اندام تناسلی آنها خارج می‌شود و براساس نوع خون نوع وضعیت جسمی آنان و به تبع آن حکم وضعی آنها در فقه شیعه متفاوت است. سه نوع غسل واجب خاص زنان وجود دارد:غسل حیضغسل استحاضهغسل نفاسغسل‌های مستحب: غسل‌های مستحب بسیاری وجود دارند. از جملهء غسل‌های مستحب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:غسل روز جمعهغسل روز عیدغسل حج عمرهغسل پس از تغسیل میتغسل پاکیزگیغسل برای حاجت خواستن از خداوند متعال و برای توبه و نشاط به جهت عبادت.

چگونگی انجام غسل: غسل واجب یا مستحب را (به جز غسل میت) به دو صورت می‌توان انجام داد:اول: ترتیبیدوم: ارتماسیدر غسل ارتماسی باید بدن پاک باشد ولی در غسل ترتیبی پاک بودن تمام بدن لازم نیست و اگر تمام بدن نجس باشد و هر قسمتی را پیش از غسل دادن آن قسمت آب بکشد کافی است.غسل ترتیبی: در غسل ترتیبی باید به نیت غسل، نخست سر و گردن، و سپس نیمهء راست بدن از گردن تا کف پا و دست راست و بعد نیمهء چپ بدن از گردن تا کف پا و دست چپ را بشوید.غسل ارتماسی: در غسل ارتماسی باید آب در یک لحظه، تمام بدن را بگیرد. پس باید به نیت غسل ارتماسی در آب فراوانی مانند استخر فرو رود.

 


بعد از این مقدمه یک سوال در مورد غسل و پاسخهای مراجع عظام تقلید در مورد آن را بیان می کنیم:سوال: شخصی بدون مجوز از سازمان آب، لوله ای از خیابان به منزل خود کشیده است لطفاَ بفرمایید: الف) حکم غسل و وضوی انجام شده با آن آب، چه حکمی دارد؟ ب) در صورتی که انشعاب لوله از منزل همسایه- با اجازه وی- باشد، حکم چگونه است؟

آیة الله بهجت(ره):الف و ب) اشکال دارد.(استفتائات، ج1، دفتر معظم له، ص 172، س 597 و598) آیة الله خامنه ای(دام ظلّه):الف) در فرض سوال حکم غصب را دارد.ب) با فرض عدم صدور مجوز از سازمان آب اجازه همسایه مجوّز استفاده از آن نیست.(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم) آیة الله سیستانی(دام ظلّه):الف) خلاف مقررات جائز نیست ولی غسل و وضویش صحیح است.(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم) آیة الله شبیری زنجانی(دام ظلّه):الف) غسل و وضو با آب مذکور حرام است، ولی محکوم به صحت است.ب) اگر خلاف مقررات باشد، جائز نیست، ولی محکوم به صحت است.(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم) آیة الله فاضل لنکرانی(ره):الف) اگر بنا دارد پول آب مصرفی را بدهد وضو و غسل صحیح است. و اگر بنا دارد پول آب مصرفی را ندهد، وضو و غسل اشکال دارد. بنابر احتیاط واجب صحیح نیست.ب) کار غیر قانونی کرده و چون اصل آب غصبی نیست لذا وضو و غسل باطل نیست.(جامع المسائل، ج1، ص 56، با استفاده از س 146 و سوال شفاهی از دفتر معظم له) آیة الله صافی گلپایگانی(ره):الف و ب) اگر مسئولین امر اجازه دهند اشکال ندارد.(جامع الاحکام، ج1، ص 36، با استفاده از س 103) آیة الله مکارم شیرازی(دام ظلّه):الف) جایز نیست و غسل و وضوی او اشکال دارد.ب) هرگاه بر خلاف مقررات اداره آب باشد این کار نیز جایز نیست.(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم) آیة الله نوری همدانی(دام ظلّه):الف و ب) هر دو اشکال دارد.(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم) آیة الله وحید خراسانی(دام ظلّه):الف) در فرض سوال بنابر احتیاط واجب صحیح نیست.ب) چنانچه سازمان آب انشعاب داده و شرط کرده که این انشعاب را به دیگری ندهید دادن انشعاب بنابر احتیاط واجب جایز نیست و استفاده از آن هم بنابر احتیاط واجب جایز نمی باشد.(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)منابع:ویکی پدیااستفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم

تبیان


 


در ادامه بخوانیدباز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

 


مطالب داغ


مشاوره خانواده و سبک زندگی:


دلسردی از همسر و زندگی را چگونه از بین ببریم


اسرار زندگی مجردی مان را به نامزدمان بگوییم یا نه؟

احتلام زیاد در خواب


چرا برخی دختران مجرد می مانند


باورهای مثبت ازدواج


تفاوت روابط اجتماعی دختران و پسران و حدود آن


آزمايش ازدواج


عدم رضایت زن برای طلاق


مطالب تصادفی احکام:


شرط تعلق سود و ضرر به نسبت سرمايه


آیا خواندن معنی و ترجمه قرآن کافی است


حکم قرائت قاریی که صدایش را ترجیع می دهد و می لرزاند

انجام برخی از کارها در بین طواف و از بین رفتن موالات

شرایط جنس و عوض آن در معامله


آيا عرق جنب نجس است


نحوه نشستن هنگام اقتدا در تشهد آخر نماز


مقدار کشیدن دست بر پیشانی و پشت دست در تیمم


توصیه برای مطالعه شما:


آیا مراسم عزادارى از دوران صفویه رواج یافته است

استمنا در خواب و راه ترک آن


مبطلات روزه طبق نظر آيت الله خامنه اي


بهترین معیار و ملاک شناخت حق از باطل چیست؟


دعاهای قرآنی با معنی


آیت الله بهجت درباره فتنه 88 و آخرالزمان پیش‌بینی‌هایی کرده بود

نماز توسل به حضرت زهرا (س)


تقدیر قاتل و مقتول


  


| فارسی | العربیة | اردو | English |


| تمامی حقوق شرعاً و قانوناً برای تیم هدانا محفوظ می باشد و نقل مطالب با ذكر منبع سبب امتنان است. © کپی رایت – هدانا HADANA.IR |

تمامي غسل ها به يك نحو انجام مي گيرد؛ تنها نيّت آن ها فرق مي كند. بنابراين نحوة انجام غسل جنابت با غسل جمعه يا ساير غسل ها اگر به شكل غسل ترتيبي باشد، به اين صورت است كه بعد از نيت و قصد قربت، نخست سر و گردن شسته مي شود، سپس طرف راست بدن و بعد طرف چپ. در نيت غسل مثلاً نيت مي كند: غسل جنابت انجام مي دهم قربة الي الله. در غسل جمعه نيت مي كند: غسل جمعه به جا مي آورم قربة الي الله. غسل به دو شكل صورت مي گيرد: ترتيبي و ارتماسي، غسل ارتماسي به اين شكل است: در جايي كه آب فراوان باشد مانند استخر، دريا، حوض و رودخانه، بعد از نيت غسل تمامي بدن را يك دفعه زير آب قرار مي دهد. 

منبع : سامانه پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی


Wird geladen…


Wird geladen…


Wird geladen…


Wird verarbeitet…


Wird geladen…


Wird verarbeitet…


Wird geladen…


Wird geladen…


Wird verarbeitet…


Wird geladen…


Wird geladen…


Wird geladen…


Wird geladen…


غسل یکی از اعمال مهم در احکام اسلامی است. در احکام از دو نوع غسل واجب و مستحب صحبت می شود. غسل واجب مانند غسل جنابت و غسل مستحب مانند غسل جمعه. در این ویدئوکلیپ طرز صحیح غسل آموزش داده می شود.این ویدئوکلیپ در مرکز اسلامی امام علی (ع) در استکهلم تهیه شده است.

Wird geladen…


Wird geladen…


Wird geladen…


Wird geladen…


Wird geladen…


Wird verarbeitet…


Playlists werden geladen…


نرم افزار استخاره با توجه به نظرات حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی )

عزاداری خامس آل عبا (ع) از مهمترین شعائر دینی، و رمز بقاء تشیع است، و باید هر چه باشکوه تر برگزار گردد. شکی نیست کسانی که قمه میزنند بخاطر احساسات مذهبی و عشق به امام حسین (ع) است ولی باید توجه داشت این کار در حال حاضر خسارات بسیاری بر ما وارد کرده و دشمنان بوسیله آن سعی دارند شیعه را در جهان، منفور کنند. بنابراین در این زمان لازم است از این کار خودداری نمایند. بطور کلی، آسیب رساندن به بدن و آنچه سبب وهن مذهبباشد جایز نیست، خواه از طریق قمه زنی باشد یا زنجیرهای تیغ دار. بجای این کار، خون خود را به مراکز اهداء خون دهند و ما برای همه آنها دعا می کنیم.

عزادارى خامس آل عبا(علیه السلام) از مهم ترین شعائر دینى، و رمز بقاء تشیّع است، و باید هر چه باشکوه تر برگزار شود امّا لازم است از تمام کارهایى که آسیب به بدن مى رساند، یا موجب وهن مذهبمى گردد، جدّاً اجتناب شود.10

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *