مراحل انجام غسل جمعه

چندين حديث راجع به غسل جمعه


 


حضرت علی (ع) : اگر کسی غسل جمعه را ترک کند او در هم و غم خواهد بود تا جمعه ديگر .

حضرت صادق (ع) : غسل جمعه پاک کننده وکفارۀ گناهان است ميان دو جمعه .

حضرت رسول اکرم(ص) : هر کس غسل جمعه کند گناهانش آمرزيده ميشود تماماً و به هر قدمی که بر می دارد از برای غسل جمعه،بيست حسنه برايش نوشته می شود .

حضرت علی(ع) : غسل جمعه واجب است بر هر مسلمان .


حضرت صادق (ع) : غسل کن روز جمعه، مگر آن که مريض باشی که بترسی بر خودت .

حضرت صادق(ع) : هر کس عمداً غسل جمعه را ترک کند بايد استغفار نمايد .

حضرت صادق(ع) : غسل جمعه بر هر مرد و زنی چه آزاد باشد چه بنده ، واجب است .

حضرت صادق(ع) : وقت غسل جمعه قبل از ظهر بهتر است وهر چه به زوال ظهر نزديکتر باشد افضل تر است .

حضرت صادق(ع) : اگر روز جمعه گذشت روز شنبه قضاء کند واگر روز پنج شنبه رسيد ومی ترسد روز جمعه دسترسی به آب پيدا نکند،روز پنج شنبه غسل را بجا آورد .

پيامبر اکرم(ص) : هر کس موفق شود چهل جمعه پشت سر هم غسل کند بدنش در قبر نخواهد پوسيد .

تمامي غسل ها به يك نحو انجام مي گيرد؛ تنها نيّت آن ها فرق مي كند. بنابراين نحوة انجام غسل جنابت با غسل جمعه يا ساير غسل ها اگر به شكل غسل ترتيبي باشد، به اين صورت است كه بعد از نيت و قصد قربت، نخست سر و گردن شسته مي شود، سپس طرف راست بدن و بعد طرف چپ. در نيت غسل مثلاً نيت مي كند: غسل جنابت انجام مي دهم قربة الي الله. در غسل جمعه نيت مي كند: غسل جمعه به جا مي آورم قربة الي الله. غسل به دو شكل صورت مي گيرد: ترتيبي و ارتماسي، غسل ارتماسي به اين شكل است: در جايي كه آب فراوان باشد مانند استخر، دريا، حوض و رودخانه، بعد از نيت غسل تمامي بدن را يك دفعه زير آب قرار مي دهد. 

منبع : سامانه پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی
خانه موبایل


 


چگونگی انجام غسل


در غسل ارتماسی باید بدن پاک باشد ولی در غسل ترتیبی پاک بودن تمام بدن لازم نیست و اگر تمام بدن نجس باشد و هر قسمتی را پیش از غسل دادن آن قسمت آب بکشد کافی است.غسل، در لغت به معنای شستن است و در اصطلاح به مجموعه‌ای از اراده قلبی و اجرای عملی در خصوص شستن بدن گفته می‌شود.انواع غسل: غسل‌ها بر پایهء حکم شرعی به دو دسته تقسیم می‌شود:غسل‌های واجبغسل‌های مستحبغسل‌های واجب: هفت نوع غسل واجب وجود دارد که خود به دو گروه اصلی تقسیم می‌شوند:1ـ غسل واجب مشترک زنان و مردان2ـ غسل‌های خاص زنان غسل‌های واجب مشترک زنان و مردان:غسل میتغسل مس میتغسل نذر و عهد و قسمغسل جنابتغسل‌های خاص زنان غسل‌های خاص زنان به لحاظ خونی است که از اندام تناسلی آنها خارج می‌شود و براساس نوع خون نوع وضعیت جسمی آنان و به تبع آن حکم وضعی آنها در فقه شیعه متفاوت است. سه نوع غسل واجب خاص زنان وجود دارد:غسل حیضغسل استحاضهغسل نفاسغسل‌های مستحب: غسل‌های مستحب بسیاری وجود دارند. از جملهء غسل‌های مستحب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:غسل روز جمعهغسل روز عیدغسل حج عمرهغسل پس از تغسیل میتغسل پاکیزگیغسل برای حاجت خواستن از خداوند متعال و برای توبه و نشاط به جهت عبادت.

چگونگی انجام غسل: غسل واجب یا مستحب را (به جز غسل میت) به دو صورت می‌توان انجام داد:اول: ترتیبیدوم: ارتماسیدر غسل ارتماسی باید بدن پاک باشد ولی در غسل ترتیبی پاک بودن تمام بدن لازم نیست و اگر تمام بدن نجس باشد و هر قسمتی را پیش از غسل دادن آن قسمت آب بکشد کافی است.غسل ترتیبی: در غسل ترتیبی باید به نیت غسل، نخست سر و گردن، و سپس نیمهء راست بدن از گردن تا کف پا و دست راست و بعد نیمهء چپ بدن از گردن تا کف پا و دست چپ را بشوید.غسل ارتماسی: در غسل ارتماسی باید آب در یک لحظه، تمام بدن را بگیرد. پس باید به نیت غسل ارتماسی در آب فراوانی مانند استخر فرو رود.

 


بعد از این مقدمه یک سوال در مورد غسل و پاسخهای مراجع عظام تقلید در مورد آن را بیان می کنیم:سوال: شخصی بدون مجوز از سازمان آب، لوله ای از خیابان به منزل خود کشیده است لطفاَ بفرمایید: الف) حکم غسل و وضوی انجام شده با آن آب، چه حکمی دارد؟ ب) در صورتی که انشعاب لوله از منزل همسایه- با اجازه وی- باشد، حکم چگونه است؟

آیة الله بهجت(ره):الف و ب) اشکال دارد.(استفتائات، ج1، دفتر معظم له، ص 172، س 597 و598) آیة الله خامنه ای(دام ظلّه):الف) در فرض سوال حکم غصب را دارد.ب) با فرض عدم صدور مجوز از سازمان آب اجازه همسایه مجوّز استفاده از آن نیست.(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم) آیة الله سیستانی(دام ظلّه):الف) خلاف مقررات جائز نیست ولی غسل و وضویش صحیح است.(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم) آیة الله شبیری زنجانی(دام ظلّه):الف) غسل و وضو با آب مذکور حرام است، ولی محکوم به صحت است.ب) اگر خلاف مقررات باشد، جائز نیست، ولی محکوم به صحت است.(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم) آیة الله فاضل لنکرانی(ره):الف) اگر بنا دارد پول آب مصرفی را بدهد وضو و غسل صحیح است. و اگر بنا دارد پول آب مصرفی را ندهد، وضو و غسل اشکال دارد. بنابر احتیاط واجب صحیح نیست.ب) کار غیر قانونی کرده و چون اصل آب غصبی نیست لذا وضو و غسل باطل نیست.(جامع المسائل، ج1، ص 56، با استفاده از س 146 و سوال شفاهی از دفتر معظم له) آیة الله صافی گلپایگانی(ره):الف و ب) اگر مسئولین امر اجازه دهند اشکال ندارد.(جامع الاحکام، ج1، ص 36، با استفاده از س 103) آیة الله مکارم شیرازی(دام ظلّه):الف) جایز نیست و غسل و وضوی او اشکال دارد.ب) هرگاه بر خلاف مقررات اداره آب باشد این کار نیز جایز نیست.(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم) آیة الله نوری همدانی(دام ظلّه):الف و ب) هر دو اشکال دارد.(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم) آیة الله وحید خراسانی(دام ظلّه):الف) در فرض سوال بنابر احتیاط واجب صحیح نیست.ب) چنانچه سازمان آب انشعاب داده و شرط کرده که این انشعاب را به دیگری ندهید دادن انشعاب بنابر احتیاط واجب جایز نیست و استفاده از آن هم بنابر احتیاط واجب جایز نمی باشد.(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)منابع:ویکی پدیااستفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم

تبیان


 


در ادامه بخوانیدباز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

 


مطالب داغ


مشاوره خانواده و سبک زندگی:


دلسردی از همسر و زندگی را چگونه از بین ببریم


اسرار زندگی مجردی مان را به نامزدمان بگوییم یا نه؟

احتلام زیاد در خواب


چرا برخی دختران مجرد می مانند


باورهای مثبت ازدواج


تفاوت روابط اجتماعی دختران و پسران و حدود آن


آزمايش ازدواج


عدم رضایت زن برای طلاق


مطالب تصادفی احکام:


شرط تعلق سود و ضرر به نسبت سرمايه


آیا خواندن معنی و ترجمه قرآن کافی است


حکم قرائت قاریی که صدایش را ترجیع می دهد و می لرزاند

انجام برخی از کارها در بین طواف و از بین رفتن موالات

شرایط جنس و عوض آن در معامله


آيا عرق جنب نجس است


نحوه نشستن هنگام اقتدا در تشهد آخر نماز


مقدار کشیدن دست بر پیشانی و پشت دست در تیمم


توصیه برای مطالعه شما:


آیا مراسم عزادارى از دوران صفویه رواج یافته است

استمنا در خواب و راه ترک آن


مبطلات روزه طبق نظر آيت الله خامنه اي


بهترین معیار و ملاک شناخت حق از باطل چیست؟


دعاهای قرآنی با معنی


آیت الله بهجت درباره فتنه 88 و آخرالزمان پیش‌بینی‌هایی کرده بود

نماز توسل به حضرت زهرا (س)


تقدیر قاتل و مقتول


  


| فارسی | العربیة | اردو | English |


| تمامی حقوق شرعاً و قانوناً برای تیم هدانا محفوظ می باشد و نقل مطالب با ذكر منبع سبب امتنان است. © کپی رایت – هدانا HADANA.IR |

غسل به دو صورت انجام مي گيرد:


۱. ارتماسيدر غسل ارتماسي انسان بعد از پاک کردن بدن خود از نجاست نيت مي کند(غسل مثلا جنابت مي کنم قربتا الي الله ) . بعد به يک باره تمام بدن خود را به زير آب فرو مي برد. مانند پريدن در استخر.

۲. ترتيبيدر غسل ترتیبی اجزاء بدن به ترتیب  شسته می شود.

مراحل اصلى غسل ترتیبی عبارت است از:۱- نیت؛ براى نیت کردن هم لازم نیست به زبان چیزى بگویید؛ بلکه همین ‏قدر که قلباً مى‏دانید براى چه کارى به حمام آمده‏اید و نیت شما انجام چه غسلی است، کفایت مى‏کند.مثلا نیت می کنید غسل حیض بجا می آورم قربة الی الله .۲- بعد از نیت سر و گردن را به قصد غسل بشویید،۳- بعد تمام طرف راست بدن تا کف پا و سپس تمام طرف چپ را بشویید. و برای آن که اطمینان پیدا کنید که تمام طرف راست شسته شده است کمی از نیمه چپ را به همراه طرف راست و کمی از نیمه راست را به همراه نیمه چپ بدن بشویید و اگر هنگامی که سر و گردن را می شویید و یا طرف راست را می شویید آب به سایر نقاط بدن بریزد اشکال ندارد.برای آشنایی بیشتر به رساله توضیح المسایل مرجع خود مراجعه نمایید.

کلمات کلیدی: سلام.من در هنگام انجام دادن غسل ترتیبی طرف راست بدنم را دوبار می شستم غسلم اشتباست.

سلام


تشکر از ارتباط شما


در غسل تعداد دفعات شستن محدودیت ندارد و دوبار یا سه بار هم شسته شود اشکالی ندارد ولی بهتر است که اسراف نشود و همین که آب به همه جای بدن رسید دیگر آب نریزد.

سلام من در هنگام شستن سر و گردن کل بدنم زیر دوش بود یعنی غسلم باطله

با سلام غسل شما صحیبح بوده . مهم آن است که ابتدا نیت شستن سر را داشته باشید . این که اعضای دیگر هم زیر دوش باشد ضرری به غسل نمی زند .

باسلام.تاالان غسل رااشتباه انجام میدادم.اول تمام قسمت راست راازسرتاکف پامی شستم بعدبه سراغ سمت چپ میرفتم وازسرتاکف پارامی شستم.تکلیف نمازهاوغسل هایی که انجام داده ام چیست؟آیاهمگی باطلند؟باتشکر

سلام


تشکر از ارتباط شما


مرجع تقلیدتان کیست؟


باسلام.مرجع تقلید من آیت الله زنجانی است


سلام


تشکر از ارتباط شما


به نظر آیت الله زنجانی : در غسل ترتيبي بايد به نيّت غسل، اول سر و گردن بعد بدن را بشويد و بهتر آن است كه اول طرف راست بعد طرف چپ بدن را بشويد).

غسلتان باطل بوده است .


سلام برای غسل هیچ موی کنده شده ای نباید روی بدن باشد؟ اگر بعد از غسل ببنیم موی سر روی دستمونه و ممکنه در زمان غسل هم بوده باشه و ما ندیده باشیم غسل صحیحه؟

سلام


تشکر از ارتباط شما


لازم نیست که برای انجام دادن غسل این مقدار حساسیت داشته باشید که منجر به وسواسی شدنتان شود. چون مو نمی تواند مانع رسیدن آب شود و بالاخره با تکان خوردن هم که شده آب به پوست می رسد.

با سلام اینکه گفته میشود در هنگام غسل از عضوی خون نیاید به چه معناست؟ یعنی خونی جاری نباشد؟ مثلا اگر جوشی خون آمدنش در حدی باشد که با دستمال کاغذی که روش فشار میدیم خون کمی بیاید مشک دارد ؟ ندیدم خونی ازش جاری باشه مرجع رهبری

سلام


تشکر از ارتباط شما


برای غسل چیزی که اهمیت دارد این است که قسمتی را که می خواهید بشویید باید در هنگام شستن برای غسل پاک باشد. یعنی اگر مثلا چند ثانیه روی زخم را فشار دهید تا خون بند بیاید و بعد فورا روی آن قسمت را به نیت غسل آب بگیرید کافی است.

سلام.من در هنگام غروب افتاب غسل كردم.يعني وقتي غسلم تمام شد افتاب غروب كرد. حال ميخواستم بدانم كه ايا غسلم صحيح است؟؟چون نمازم را نتوانستم بخوانم و ايا بايد تيمم بدل از غسل ميكردم و بعد غسل؟

سلام


تشکر از ارتباط شما


غسلی که انجام داده اید صحیح است . منتهی در مورد نمازتان که قضا شده است اگر از انجام دادن غسل معذور بوده اید باید با تیمم نمازتان را می خواندید.

آیا در غسل لازم است دست هم به اعضای بدن بکشیم یا خیر؟

سلام


تشکر از ارتباط شما


دست کشیدن در غسل لازم نیست ومهم رسیدن آب است.


ایا برای شستن دست و پا باید جدا از شستن سر و گردن نیت بکنبم ؟ من اول از همه میگم غسل حیض میکنم قربتا الی الله بعد سر و گردن رو میشورم بعد از زیر دوش میام بیرون میرم دوباره طرف راست بدنم رو میشورم با همون زک رار نیت آیا غسل من درسته؟

سلام بر شما اولین مرحله ای که برای انجام غسل باید انجام داد نیت کردن است. لازم نیست در وقت غسل نیت کند که غسل واجب می کند یا مستحب و اگر فقط به قصد قربت یعنی برای انجام فرمان خداوند عالم غسل کند، کافی است. مثلا برای نیت غسل جنابت اینگونه می گوییم: غسل جنابت می کنم قربه الی الله. نکته: نیت غسل را، لازم نیست که به زبان بیاوریم و همین که در دل و ذهنمان نیت غسل داشته باشیم کافی است، و نیازی به، زیان آوردن آن نیست.

خسته نباشید میخواستم ببینم برای شستن سمت راست بدن باید فقط با دسجام شود؟ یا از هر دو دست میشود استفاده کرد؟ من سمت راست بدن با دست راست و چپ بدن با دست چپ میشستم. غسلم اشتباه؟

سلام بر شما فرقی نمی کند و هرطور شستشو دهید (بدون دست کشیدن، با دست کشیدن توسط دست راست یا چپ) صحیح است. مهم این است که مانعی از رسیدن آب به اعضای غسل نباشد و آب به همه قسمت ها برسد.

سلام خسته نباشید.من تا امروز فکر میکردم در غسل ابتدا سرو گردنو شانه سمته راست و دست و پای راست و شانه ی سمته چپ و دستو پای چپ باید در غسل شسته شود.یعنی روی نیمه ی راستو چپ بدنم آب نمیگرفتم و احتمال میدم روی شانه ک آب میگرفتم به نیمه ی بدنم هم گرفته شده باشه.میخوام بدونم غسلام اشتباه بوده تا الان؟تکلیف نماز و روزه هام چی میشه؟مرجع تقلیدم هم امام خامنه ای هست.خیلی استرس دارم

سلام اگرزير دوش غسل مي کرديدآب به همه جاي بدنتان رسيده است وبه اين شکيات اعتنا نکنيد. /۲۹۲۹۰۵/

با سلام آیا برای مثال من می خواهم داخل استخری بپرم ولی مایو تنم است آیا غسل ام صحیح است یا خیر؟

سلام اگر منظورتون در غسل ارتماسی هست، همین مقدار که یکباره آب تمام بدن رو فرا بگیره، کافی و صحیح هست. اگر بندهای مایو اینقدر محکم به بدن چسبیده که مانع رسیدن آب میشه، میتونید موقعی که کاملا زیر آب رفتید، یه لحظه بندهای مایو رو یه مقدار جابجا کنید که آب بدن رو فرا بگیره و همون موقع نیت غسل کنید.

سلام خسته نباشد میخواستم بدونم برای غسل کردن بعد از سرو گردن برای شستن سمت راست و چپ آیا باید از نوک سر تا نوک پا شست یعنی مثلا دوباره سر رو با سمت راست و چپ بشوری یا از شانه تا پایین بعد سوال دومم اینکه برای کل غسل یک نیت کافیه یا برای هر قسمت نیت جداگانه ممنون میشم پاسخ بدید

با سلام طبق نظر مشهور مراجع تقليد در غسل لازم نيست از بالا به پايين شسته بشود و از پايين به بالا هم مي توان شست. و نیت غسل نیز همان قصد بر انجام غسل است و به زبان گفتن لازم نیست. لطفا در تمام سوالات خود نام مرجع تقليد خود را ارسال نماييد.

اطلاعات بیشتر در مورد فرمت‌های متنی


کلیه حقوق مادی و معنوی این سامانه متعلق به مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی میباشد.| Copyright 2011 Pasokhgoo.‎ All rights reserved.‎

Wird geladen…


Wird geladen…


Wird geladen…


Wird verarbeitet…


Wird geladen…


Wird verarbeitet…


Wird geladen…


Wird geladen…


Wird verarbeitet…


Wird geladen…


Wird geladen…


Wird geladen…


Wird geladen…


غسل یکی از اعمال مهم در احکام اسلامی است. در احکام از دو نوع غسل واجب و مستحب صحبت می شود. غسل واجب مانند غسل جنابت و غسل مستحب مانند غسل جمعه. در این ویدئوکلیپ طرز صحیح غسل آموزش داده می شود.این ویدئوکلیپ در مرکز اسلامی امام علی (ع) در استکهلم تهیه شده است.

Wird geladen…


Wird geladen…


Wird geladen…


Wird geladen…


Wird geladen…


Wird verarbeitet…


Playlists werden geladen…


10

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *