روش انجام جدول سودوکو

خانه


اموزش سودوکو


انواع سودوکو


روش حل سودوکو


پرینت سودوکو


برنامه کامپیوتری


لینک ها


ارتباط با ما


Persian


Sudoku


روش حل سودوکو


you don’t have Flash Player


 


مقدمه


مهمترین عامل در رسیدن به جواب نهایی در بازی هایی به مانند سودوکو بی تردید به کار بردن منطق و استدلا لهای منطقی می باشد. با تمرکز بر روی جدول ودنبال کردن ردیف ها و ستون ها و اعمال قوانین حاکم بر بازی می توان خانه ها را یکی پس از دیگری پر و راه را برای تکمیل جدول هموارتر نمود.

گاهی برای پرکردن تنها یک خانه از جدول نیاز به کنار هم قرار دادن اطلاعات فراوان و مقایسه بخش های به طور کل متما یز از یکدیگر می باشد.

به طور کل می توان سه استراتژی جدا از هم را به منظور حل یک جدول سودوکو در نظر گرفت که در ادامه به طور متمایز به مقایسه و توضیح تفصیلی هر یک از انها اشنا می شویم, و راه های ترکیب این استراتزی ها را فرا می گیریم.

خانه


اموزش سودوکو


انواع سودوکو


روش حل سودوکو


پرینت سودوکو


برنامه کامپیوتری


لینک ها


ارتباط با ما


 


اسکن خط به خط


ساده ترین و در عین حال اصلی ترین روش رسیدن به جواب, روش اسکن خط به خط می باشد. در این روش ما با توجه به اینکه در هر سطر, ستون و ناحیه دارای هیچ تکراری نمی باشیم, می توانیم جواب مورد نظر خود را پیدا کنیم. در اینجا ما با هدف قرار دادن یک عدد و جستجو در جدول به منظر پیدا نمودن مکان مناسب برای ان می توانیم تمامی اعداد 1 الی 9 را در خانه های جدول مرتب کنیم. به طور مثال به شکل زیر توجه فرمایید:


در شکل بالا که بخشی از یک جدول سودوکو است, همانطور که ملاحظه می کنید, عدد 3 در ردیف های اول و سوم از ابتدا در جدول ما قرار گرفته است بنابراین در ناحیه سوم به اجبار عدد 3 در ردیف دوم قرار دارد و چون شاهد حضور یک عدد 3 در ستون اخر و عدد 5 در کنار ان می باشیم, پس بنابراین تنها نقطه ای که ما قادر به نوشتن عدد 3 در ان ناحیه هستیم مرکز ان ناحیه است. به همین ترتیب سایر اعداد را تا حد امکان می توان در جدول جایگذاری نمود.

انالیز ترکیبی


روش دیگر استفاده از اصل اساسی بازی سودوکو می باشد. یعنی عدم تکرار اعداد در ردیف ها, ستون ها و نواحی جدول, که با ترکیب این عوامل وقرار دادن منطقی در کنار یکدگر می توان به جواب رسید. برای درک بهتر به شکل زیر توجه کنید:


همانگونه که در شکل بالا مشاهده می فرمایید, در ردیف دوم برای پیدا کردن مکان قرارگیری عدد 2 سه جای خالی داریم. در خانه خالی اول چون در ان ناحیه یک عدد 2 وجود دارد بنابراین نمی توان ان را قبول نمود, در جای خالی دوم بدلیل قرار داشتن یک عدد 2 در ستون مرتبط با ان نمی توان ان خانه را با 2 پر نمود پس در نهایت تنها یک خانه خالی باقی می ماند که به اجبار در ان محل عدد 2 را قرار می دهیم. اغلب برای رسیدن به پاسخ نهایی نیاز به ترکیب های پیچیده تر و مشکل تری در سطوح مختلف بازی نسبت به مثال بالا می باشد.

نقطه گذاری


این استراتژی در واقع سیستمی کمکی به منظور تسهیل در رسیدن به پاسخ مناسب می باشد و می توان گفت روشی تکمیلی است. در اینجا با گذاشتن نقطه در خانه های خالی می توان جواب های احتمالی را برای ان خانه بخصوص مشخص نمود. برای درک بهتر به تصویر زیر توجه فرمایید:


در اینجا با تعیین پاسخ های احتمالی که می تواند در خانه ما قرار بگیرد عمل نقطه گذاری طبق تصویر بالا را انجام می دهیم. در تصویر بالا محل قرار گرفتن هر عدد را در خانه نظیر ان مشاهده می فرمایید. بسته به تعداد احتمالات ممکن, تعداد نقاط و محل انها متفاوت می باشد.

PersianSudoku 2006, All Rights Reserved

جدول سودوکو، یه بازی قدیمی، فکری، جالب و سرگرم کنندست. با روش‌هایی که در ادامه یاد‌ می‌گیرید، می‌تونید از پس انواع سودوکو از ساده گرفته تا سخت و قاتل بربیاید.


تصویر فوق یک سودوکوی معمولی (Classic) رو نشون میده. دارای ۹ ستون عمودی و ۹ ردیف افقی، که توسط خطوط پررنگ تر به ۹ جعبه ۳ در ۳ تقیسم شدند.

به هر مربع ۳ در ۳ – که توسط خطوط پر رنگ تر احاطه شده – یک جعبه گفته میشه.

در ابتدا تعدادی از خونه ها دارای عدد هستند و وظیفه شما اینه که خونه های خالی رو پر کنید، طوری که هیچ عددی در یک ستون، ردیف و جعبه تکرار نشه.

با کمک دو روش ابتدایی این آموزش، یعنی کراس‌هچینگ و اسلایسینگ، به راحتی می‌تونید از پس اکثر سودوکو‌های آسان تا متوسط بربیاید.

سایر روش‌ها، که در بخش دوم این آموزش معرفی شدند، برای حل سودوکو‌‌های سخت‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همونطور که می‌دونید، برای یادگیری روش‌های پیشرفته‌تر، ابتدا لازمه که روش‌های اصلی و پایه رو فرا بگیرید.

ابتدایی ترین روش برای حل سودوکو کراس‌هچینگ (Crosshatching) نام داره. در این روش جدول رو جعبه به جعبه مورد بررسی قرار می‌دیم. به سودوکوی زیر توجه کنید:


به اولین جعبه (بالا – سمت چپ) نگاه کنید. ۵ خونه‌ی خالی داره. تمام اعداد ۱ تا ۹ باید توی جعبه قرار بگیرن؛ بنابراین، ۱،۲،۳،۵ و ۹ اعدادی هستند که ما باید توی خونه های خالی قرار بدیم.

از عدد ۲ شروع می کنیم (فرقی نمی‌کنه شروع کار با چه عددی باشه). با توجه به این قانون که «در هر ردیف و ستون هر عدد تنها یکبار میتونه تکرار بشه» به اطراف جعبه نگاه کرده، سپس ردیف و ستون هایی رو که عدد ۲ دارند، تو ذهنمون (یا با خط) از جعبه حذف می کنیم. نتیجه اینطور میشه:


کاملا مشخصه که عدد ۲ باید توی این یک خونه باقی مونده قرار بگیره.

به همین ترتیب می تونیم جایگاه عدد ۳ رو هم پیدا کنیم:


اینبار هم تنها یک خونه باقی موند و جایگاه عدد خیلی زود پیدا شد، اما همیشه هم در ابتدای کار به حواب نمی رسیم. برای مثال در مورد عدد ۵ نتیجه اینطور میشه:


تنها یک عدد در امتداد جعبه قرار داره و سه خونی خالی باقی موند. در مورد ۱ و ۹ نیز نتایج مشابهی به دست میاد. پس سراغ جعبه بعدی میریم.

از عدد ۳ شروع می کنیم، نتیجه زیر حاصل میشه:همونطور که می بینید دو تا خونه خالی باقی موند. در این مورد لطفا به مطلب زیر توجه کنید:

در سودوکو اگر یکی از اعداد جعبه ای رو اشتباه قرار بدید، اعداد جعبه های مجاور نیز نادرست و یک زنجیره از اعداد اشتباه تشکیل میشه و پی بردن به اشتباه اولیه در چنین حالتی بسیار سخت خواهد بود. بنابراین فقط وقتی عددی رو بنویسید که از درست بودنش مطمئنید و اینکه هیچ‌وقت حدس نزنید.

اسلایسینگ، تقریبا مشابه روش قبلی هست، با این تفاوت که در این روش به جای اینکه یه مربع تکی رو بررسی کنیم، به بررسی یه گروه سه تایی از جعبه‌ها می‌پردازیم.

مثلا در نمونه‌ی زیر، می‌خوایم عدد ۷ رو در سه جعبه‌ی سمت راستی قرار بدیم:


خب، با رسم خطوط به راحتی می‌تونیم جایگاه عدد ۷ رو در جعبه‌ی وسطی و سپس در بالایی مشخص کنیم.

اسلایسنیگ و کراس‌هچینگ اساسا مشابه هم هستن؛ اما در مجموع اسلایسینگ موثر‌تر واقع میشه.

*هروقت در استفاده از اسلایسینگ مشکل پیدا کردید و گیج شدید، کار رو با کراس‌هچینگ ادامه بدین.

با کمک این دو روش میشه بیشتر سودوکوهای آسان (و متوسط) رو حل کرد. فقط کافیه روش رو به صورت پیاپی به کار بگیرید و هر بار ببینید که چه اعداد تازه‌ای رو میشه در خونه‌ها قرار داد و به همین ترتیب سودوکو رو کامل کنید.

با کمی تمرین، کم‌کم متوجه میشید که لازم نیست کل سودوکو رو برای جای اعداد زیر و رو کنید و دستتون میاد که چه جعبه‌هایی قابلیت اضافه کردن عدد رو دارن.

… وقتی که نمیشه که بشه…!


در پازل‌های سخت، دیر یا زود؛ کراس‌هچینگ و اسلایسینگ به بن‌بست می‌خورن و کار به جایی می‌رسه که دیگه نمی‌تونید در هیچ‌یک از خونه‌ها عددی قرار بدید. اینجاست که لازمه به روش‌های دیگه رو بیارید.

*اسلایسینگ و کراس‌هچینگ، پیش‌نیاز روش‌های بعدی هستن و برای استفاده از اونها باید به این دو روش مسلط باشید.

در این روش، به بررسی حالات مختلف یک خونه‌ی خالی می‌پردازیم؛ به اعدادی که ‌می‌تونن تو اون خونه قرار بگیرن. (این اعداد رو «کاندید» می‌نامیم.)

به جعبه‌ی بالا-چپِ سودوکوی اصلی نگاه کنید. مطابق روش مدادکاری، کاندیدا‌های هر خونه رو می‌نویسیم:


همونطور که می‌دونید، پیدا کردن این کاندیداها با کمک کراس‌هچینگ انجام می‌گیره.

به همین ترتیب، کاندیداهای سایر خونه‌های خالی رو هم داخلشون می‌نویسیم. فقط این مرحله رو با دقت کامل انجام بدید، چرا که انجام یک اشتباه، باعث ایجاد مشکلات زنجیره‌ای میشه!

*در خونه‌های یک کاندیدایی، عددِ خونه برابر عددِ کاندیداست.

نکته‌ی مهمی که پیوسته باید در روش مدادکاری رعایت بشه، بروزرسانی کردن خونه‌هاست. یعنی با حل شدن یک خونه و قرار دادن عدد، لازمه که اون عدد رو از کاندیدا‌های جعبه، ستون و ردیفش حذف کنید. برای درک بهتر این موضوع، به این مثال توجه کنید:


قرار گرفتن ۵ در خونه‌ی پایین-چپ، باعث حذف این عدد از کاندیداهای ستون و ردیف مجاورش شده.

بدین ترتیب، این مناطق تحت تاثیر اضافه شدن عدد ۵، نیاز به بروزرسانی دارند:


نگران نباشید؛ در عمل این کار به سادگی صورت می‌گیره و هیچ پیچیدگی خاصی نداره.

برای حل سودوکوهای درجه‌ی سخت، قاتل و یا بالاتر، علاوه بر تسلط بر روش‌های مذکور، به یادگیری قوانین طلایی هم نیاز پیدا خواهید کرد.

با این قانون از قبل آشنا هستیم.در نمونه‌ی بالا، دو خونه‌ی تک کاندیدایی دیده میشه. ۴ و ۵. می‌تونیم این کاندیداها رو درون خونه‌هاشون قرار بدیم.

زمانی که یک کاندیدا تنها یکبار در یک محدوده (جعبه، ردیف، ستون) تکرار شده باشه، در اون خونه قرار می‎گیره.

یکبار دیگه به مثال قبل توجه کنید:کاندیدای ۶، تنها یکبار در این محدوده تکرار شده؛ بنابراین، اون خونه (بالا-وسط) جایگاه صحیح این عدد هست.

زمانی که یک کاندیدا تنها در یک ستون یا ردیفِ یک جعبه وجود داشته باشه، می‎تونیم مدعی بشیم که عدد اون کاندیدا حتما در اون ستون یا ردیف و داخل جعبه قرار می‌گیره.

به مثال زیر توجه کنید:در این مثال، کاندیدای ۱ تنها در ردیف بالایی جعبه وجود داره. این بدین معناست که این کاندیدا باید یک‌جای دیگه هم تو این ردیف تکرار شده باشه:


مطابق این قانون می‌تونید ۱ رو از خونه‌های خارج مربع (در این ردیف) حذف کنید. با حذف ۱ از خونه‌ی سمت راستی، تنها یک کاندیدا باقی می‌مونه (۷) و خونه حل میشه.

همچنین از این قانون می‌تونید در حین کراس‌هچینگ هم استفاده کنید. مثلا در اینجا ما جعبه‌ی سمت راستی رو برای عدد ۱ کراس‌هچینگ کردیم:


با درنظر گرفتن قانون مذکور، می‌فهمیم که عدد یک در یکی از دوخونه‌ی بالایی جعبه‌ی سمت چپی قرار داره و نمی‌تونه در خونه‌ی سمت راستی قرار بگیره. پس ردیف بالایی جعبه‌ رو خط می‌زنیم و به این ترتیب فقط یک جایگاه برای عدد یک باقی می‌مونه.

زمانی که دو تا خونه که در یک محدوده (جعبه، ردیف یا ستون) قرار دارن، دو کاندیدای یکسان داشتن؛ می‌تونید اون دو کاندیدا رو از کاندیدا‌های خونه‌های دیگه‌ی اون محدوده حذف کنید.

به ردیف دوم جدول توجه کنید:دو تا از خونه‌های این ردیف، دارای کاندیدا‌های یکسان هستن – ۶۷. یعنی اینکه اگه یکی از خونه‌ها ۶ باشه، دیگری میشه ۷ و بالعکس. پس می‌تونیم بگیم که در این ردیف عددِ هیچ خونه‌ای نمی‌تونه ۶ یا ۷ باشه و این دو کاندیدا رو از سایر خونه‌های این ردیف حذف می‌کنیم.

با حذف ۶ از کاندیدای ۶۹، فقط ۹ به عنوان کاندیدا باقی می‌مونه و به این ترتیب خونه حل میشه.

*در قانون جفت‌، دو خونه‌ دقیقا باید دارای دو کاندیدا باشن، نه بیشتر. مثلا در نمونه بالا، اگر یکی از خونه ها ۶۷۹ می‌بود، دیگه نمیشد این قانون رو روش اعمال کرد.

سه تا خونه‌ی یک محدوده (جعبه، ردیف یا ستون)، یک گروه سه‌تایی به شمار میان، هرگاه:

می‌تونید اعدادی رو که در گروه سه‌تایی تکرار شده، از سایر کاندیدا‌های اون محدوده حذف کنید.

ردیف چهارم جدول رو ببینید:به سه خونه‌ای که دارای کاندیداهای ۲۳، ۲۳ و ۲۳۴ هستن توجه کنید. این سه‌خونه یک دسته‌ی سه‌تایی رو می‌سازن.

به ۲۳۴، یک گروهِ پُر و به ۲۳، زیر مجموعه گفته میشه. زیر مجموعه از این جهت که همه‌ی اعضاش (۲ و ۳)، داخل کاندیدای اصلی و پر، وجود داره.

برای اینکه مطمئن بشیم این سه خونه یک سه‌تایی رو می‌سازن، دو حکم بالا رو بررسی می‌کنیم:

اولا هیچ‌کدوم از این سه تا خونه، تعداد کاندیداهاشون بیشتر از سه تا نیست و دوم اینکه همگی یا کاندیداهاشون تکمیل هست (۲۳۴)، یا اینکه زیرمجموعه‌ای از کاندیدای اصلی هستن (۲۳). پس با اطمینان می‌تونیم بگیم این سه خونه یک سه‌تایی رو تشکیل میدن.

با این حساب، می‌تونیم ۲، ۳ و ۴ رو از سایر کاندیدا‌های این محدوده حذف کنیم. با این کار، خونه‌ی سومی و آخری تک کاندیدایی و حل میشن.

″پیدا کردن دسته‌های سه‌تایی مثل این، ارزش زیادی داره. در مثال بالا، علاوه بر به کار گیری این روش، می‌تونستیم از قانون۴ – جفت، هم استفاده کنیم؛ ولی در اون صورت فقط یکی از دو خونه حل میشد..

با به کارگیری روش سه‌تایی، بعد از پیداکردن عددِ دوتا از خونه‌ها (سومی و آخری)، می‌تونیم دوخونه‌ای رو که دارای کاندیدای ۲۳ هستن (چهارمی و پنجمی)، یک جفت در نظر بگیریم و این دو کاندیدا رو از خونه‌ی ۲۳۴ حذف کنیم. به این ترتیب فقط عدد ۴ باقی می‌مونه و خونه حل میشه!

*در قانون سه‌تایی‌ها، حتما لازم نیست که کاندیدا‌ها پشت‌سر هم و یا با نظم خاصی قرار گرفته باشن.

حتی دسته‌ی سه‌تایی بدون وجود یک گروه سه‌تایی کاندیدا هم تشکیل میشه. این سه گروه کاندیدا رو در نظر بگیرید:

۱۳ ۱۶ ۳۶


هر سه گروه، زیر مجموعه‌ی دسته‌ی بزرگترِ ۱۳۶ هستن و یک گروه ‌سه‌تایی رو تشکیل میدن. به بیان دیگر، هر سه عددِ ۱، ۳ و ۶ در این سه خونه قرار می‌گیرن و خارج از اون، جایی ندارن. پس می‌تونیم این سه عدد رو از سایر کاندیدا‌های محدوده حذف کنیم. پیدا کردن چنین سه‌تایی‌هایی کار نسبتا مشکلی هست؛ در ابتدا بهتر اینه که دنبال سه‌تایی‌های سه-کاندیدایی بگردید.

پس در مجموع قانون رو به این صورت بازنویسی می‌کنیم:

دو/سه خونه‌ی یک محدوده، یک سه‌تایی (یا دوتایی) به شمار میان، هرگاه:

*بعضی وقت‌ها ممکنه یک خونه‌ی تک کاندیدایی هم باعث ساخته شدن یک گروه سه‌تایی بشه.

در مثال روبرو، کاندیدا‌های ۲، ۲۳ و ۲۶ یک سه‌تایی رو می‌سازن. می‌تونید دو حکم بالا رو در موردشون بررسی کنید.

بنابر قانون می‌تونیم ۲، ۳ و ۶ رو از کاندیدا‌های خونه‌های این ستون حذف کنیم و با این فقط ۸ برای خونه‌ی پایینی باقی می‌مونه.

همونطور که می‌دونید n می‌تونه هر عددی رو قبول کنه؛ بنابراین قانون فوق در مورد دسته‌هایی چهارتایی (و حتی بیشتر) هم صدق می‌کنه.

دقت و اطمینان: هرگز تا مطمئن نشدید، عدد یا کاندیدایی رو داخل خونه ننویسید.

تکمیل: همیشه قبل از به کارگیری روش های پیشرفته، یکبار خونه‌ی خالی رو کراس‌هچینگ کنید.

بروزرسانی: به محض اضافه کردن یک عدد، کاندیدا‌های محدوده‌ی اون خونه‌ رو بروزرسانی کنید.

اینها مراحلی هستند که می‌تونید برای حل سودوکو‌های سخت به کار بگیرید:

۱- یک مرحله اسلایسینگ انجام بدید، برای حل خونه‌های ساده‌ی جدول.

۲- کل جدول رو، جعبه به جعبه کراس‌هچینگ کنید. سپس با انجام مدادکاری، کاندیدا‌های همه‌ی خونه‌هارو بنویسید.

۳- جدول رو با دقت برای پیدا کردن موارد زیر بررسی کنید:

۴- هر وقت عددی رو درون خونه‌ای قرار دادید، بلافاصله کاندیداهای جعبه، ردیف و ستون اون عدد رو بروزرسانی کنید..

۵- با از بروزرسانی کردن کاندیداها، از نو قوانین رو بررسی کنید تا ببینید چه اعدادی تازه‌ای می‌تونن داخل خونه‌ها قرار بگیرن.

۶- هرگز حدس نزنید! (مگر زمانی که کمتر از ۱۲ تا خونه باقی مونده بود؛ چاره‌ای نبود و مطمئن شدید که باید این کارو انجام بدید!)

از حل سودوکو لذت ببرید!


بسیار عالی و قابل فهم توضیح دادید متشکرم. اگر ممکنه روش حل سودوکوهای پیچیده تر را نیز توضیح فرمایید. بنده ۵۸سالمه وبرای جلوگیری از ابتلا به آلزایمر در اوقات فراغت به حل کردن سودوکو میپردازم.

خیلی خیلی خوب و کامل … من که همشو فهمیدم ممنون از نویسنده .

خیلی کامل بود ممنون


واقعا عالی بود
نوع متداول سودوکو یک جدول 9×9 است که کل جدول هم به 9 جدول کوچکتر 3×3 تقسیم شده است. در این جدول چند عدد به طور پیش فرض قرار داده شده که باید باقی اعداد را با رعایت سه قانون زیر یافت:

قانون اول: در هر سطر جدول اعداد 1 تا 9 بدون تکرار قرار گیرد.

قانون دوم: در هر ستون جدول اعداد 1 تا 9 بدون تکرار قرار گیرد.

قانون سوم: در هر ناحیه 3×3 جدول اعداد 1 تا 9 بدون تکرار قرار گیرد.

در این پژوهش از شما خواسته شده است تا با دریافت عکس جدول ورودی، حل آن را در همان عکس نمایش دهید.سودوکو که همچنین به جور چین اعداد نیز معروف می باشد، یک پازل بر پایه منطق است. نوع متداول سودوکو یک جدول 9×9 است که کل جدول هم به 9 جدول کوچکتر 3×3 تقسیم شده است. در این جدول چند عدد به طور پیش فرض قرار داده شده که باید باقی اعداد را با رعایت سه قانون زیر یافت:

قانون اول: در هر سطر جدول اعداد 1 تا 9 بدون تکرار قرار گیرد.

قانون دوم: در هر ستون جدول اعداد 1 تا 9 بدون تکرار قرار گیرد.


قانون سوم: در هر ناحیه 3×3 جدول اعداد 1 تا 9 بدون تکرار قرار گیرد.

برای تکمیل پازل نیاز به حوصله و به کار بردن منطق می باشد. هر چند این پازل برای اولین بار در یک مجله پازل امریکایی در سال 1979 انتشار یافت، ولی انتشار آن به طور مستمر و پی گیر برای نخستین مرتبه بر می گردد به ژاپن در 1986 و در سال 2005 این سرگرمی به محبوبیت جهانی دست یافت. امروزه این بازی در تمامی کشورها به عنوان یک جدول فکری مقبولیت قابل توجهی یافته است و روز به روز به این محبوبیت افزوده می گردد. اکنون کمتر روزنامه و مجله پازلی را می توان یافت که هر روزه جداول سودوکو را در بخش سرگرمی خود نداشته باشد. این نوع جدول برخلاف اکثر دیگر جداول باعث تقویت فکر و ذهن منطقی در انسان می گردد؛ به همین دلیل از این بازی در بسیاری از مسابقات به منظور سنجش قابلیت تعقل استفاده و در بسیاری از این فستیوال ها سودوکو به عنوان مقام نخست جهانی در بین بازی های سرگرمی دست می یابد. هدف ما در این پروژه ارایه روشی است که با دریافت عکس جدول ورودی، حل آن را در همان عکس نمایش دهد.


این پروژه شامل دو بخش مهم و اصلی است : پردازش عکس ورودی و تفکیک اعداد، حل جدول سودوکو. طرح کلی برای حل این گونه مسایل به این صورت است که ابتدا با دریافت عکس ورودی و با اعمال پردازش های لازم، جدول و اعداد درون آن تفکیک می شود. در مرحله بعد با استفاده از یکی از روش های موجود به شناسایی اعداد می پردازیم که در این پروژه برای این کار از شبکه عصبی استفاده شده است. نهایتا به کمک یکی از الگوریتم های حل جدول سودوکو، جدول را حل کرده و جواب ها روی عکس اولیه نوشته می شود.

در این قسمت مراحل و روش های موجود برای انجام مراحل اصلی پروژه ( پردازش عکس و حل جدول سودوکو ) توضیح داده خواهد شد.

یکی از مهم ترین مباحث در پردازش تصویر، شناسایی الگو 1 است. در این حوزه شناسایی اعداد و حروف در یک تصویر، یا همان OCR به دلیل کاربردهای مهم آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

به طور کلی یک سیستم تشخیص الگو شامل سه مرحله زیر است :

مرحله اول ( Preprocessing ) : در این قسمت عکس ورودی پردازش می شود، برای مثال نرمال سازی سایز، برطرف کردن نویز عکس، تبدیل عکس به باینری و … برای آماده سازی عکس و تفکیک اعداد اولین کاری که باید انجام داد قطعه قطعه کردن ( segmentation )عکس جدول با استفاده از Thresholding است. بعد از آن، نوبت به مشخص کردن مرزهای جدول می شود. به این صورت که قسمتی از عکس که بیشترین مساحت را دارد به عنوان جدول انتخاب می کنیم. با پیدا کردن مرزهای جدول، می توانیم جدول را از عکس جدا کرده و پس از remap کردن آن، عکسی خواهیم داشت که فقط شامل جدول سودوکو است و زاویه آن از بین رفته است. تصویر به دست آمده را به یک جدول 9×9 تقسیم می کنیم که هر کدام از خانه ها، یک خانه جدول اصلی است. با پردازش هر خانه می توان وجود یا عدم وجود عدد در آن خانه را تشخیص داد. اگر خانه ای شامل عدد بود، ذخیره شده و برای شناسایی عدد، توسط الگوریتمی به شبکه عصبی داده می شود.

برای مثال تکه کد زیر ابتدا عکس ورودی را خوانده و آن را به عکس gray scale تبدیل می کند. سپس نویز آن را برطرف کرده و متد threshold را به آن اعمال می کند تا آن را به عکس باینری تبدیل کند :


مرحله دوم ( Feature extraction ) : در این مرحله عکس پردازش شده تبدیل به برداری با مشخصات خاص میشود تا آماده طبقه بندی شود. لازم به ذکر است هم عکس ورودی و هم عکس هایی که برای آموزش به شبکه عصبی داده می شوند، باید این دو مرحله را طی کنند.

کد زیر عکس threshold شده را گرفته و آن را به برداری با مشخصات خاص تبدیل می کند تا در نهایت برای شناسایی به شبکه عصبی داده شود :


مرحله سوم ( Classification ) : در این مرحله با استفاده از بردار به دست آمده از قسمت قبل، سیستم آموزش 2 داده می شود و یا یک بردار ورودی با استفاده از یک classify method، خوشه بندی میشود. به این صورت که شبکه عصبی آن را با تصاویری که هنگام آموزش شبکه ایجاد شده اند مقایسه کرده و پس از الگوریتم های درونیابی، تقریب و تصمیم، مشخص می کند که به کدام عدد نزدیک تر است. برای آموزش شبکه عصبی روش های متعددی وجود دارد که از شناخته شده ترین آنها میتوان به K-Nearest Neighbour و SVM اشاره کرد. تفاوت مهم این دو روش این است که در الگوریتم KNN مستقیما از پیکسل ها به عنوان بردار مشخصات استفاده می شود، اما در الگوریتم SVM از (Histogram of Oriented Gradients (HOG به عنوان بردار مشخصات استفاده می شود. ما در این پروژه از الگوریتم KNN استفاده کرده ایم. به این صورت که ابتدا عکس هایی که برای آموزش سیستم هستند، پردازش شده و به شبکه عصبی داده می شوند. بعد از اتمام این کار عکس ورودی پردازش شده و به شبکه عصبی داده می شود تا اعداد درون آن شناسایی شوند.

نمونه ای از کد آموزش شبکه عصبی با الگوریتم KNN :


که در اینجا samples مجموعه ای از بردارهای داده های جمع آوری شده برای آموزش شبکه عصبی و responses مجموعه بردارهای جواب متناظر با داده ها می باشد.

به منظور شناسایی یک عدد، بردار مشخصات آن طبق کد زیر به شبکه عصبی داده می شود :

در اینجا k مشخص می کند شبکه عصبی با چه همسایگی عدد را تشخیص بدهد. بعد از طی این مراحل جدول سودوکو ما آماده است و باید آن را حل کنیم.

لازم به ذکر است پروژه های بسیاری مشابه به پروژه حال حاضر انجام شده اند که معروفترین آنها تشخیص ماشین ها در تصویر، تشخیص پلاک خودرو، خواندن پلاک خودرو، شکستن کپچا، تشخیص چهره و … هستند. روش کلی برای حل این مسائل همانند مراحل گفته شده در بالا است، فقط در جزئیات پیاده سازی تفاوت هایی وجود دارد. مثلا برای خواندن پلاک خودرو ابتدا باید ماشین را در تصویر پیدا کنیم، پس از آن پلاک باید تشخیص داده شود و در نهایت اعداد و حروف پلاک تفکیک و شناسایی می شوند. اما برای شکستن کپچا باید اعداد و حروفی را پیدا و شناسایی کنیم که شکل آنها تغییر کرده است.

بعد از طی مراحل بالا، نوبت به حل کردن جدول می رسد. مهم ترین عامل در رسیدن به جواب نهایی در بازی هایی به مانند سودوکو بی تردید به کار بردن منطق و استدلال های منطقی می باشد. با تمرکز بر روی جدول ودنبال کردن ردیف ها و ستون ها و اعمال قوانین حاکم بر بازی می توان خانه ها را یکی پس از دیگری پر و راه را برای تکمیل جدول هموارتر نمود. گاهی برای پرکردن تنها یک خانه از جدول نیاز به کنار هم قرار دادن اطلاعات فراوان و مقایسه بخش های به طور کل متمایز از یکدیگر می باشد. به طور کلی می توان سه استراتژی جدا از هم را به منظور حل یک جدول سودوکو در نظر گرفت که جزء پایه ای ترین روش ها هستند :

ساده ترین و در عین حال اصلی ترین روش رسیدن به جواب، روش اسکن خط به خط می باشد. در این روش ما با توجه به اینکه در هر سطر، ستون و ناحیه دارای هیچ تکراری نمی باشیم، می توانیم جواب مورد نظر خود را پیدا کنیم. در اینجا ما با هدف قرار دادن یک عدد و جستجو در جدول به منظور پیدا نمودن مکان مناسب برای آن می توانیم تمامی اعداد 1 الی 9 را در خانه های جدول مرتب کنیم. به طور مثال به شکل زیر توجه کنید:روش دیگر استفاده از اصل اساسی بازی سودوکو می باشد. یعنی عدم تکرار اعداد در ردیف ها، ستون ها و نواحی جدول، که با ترکیب این عوامل و قرار دادن منطقی در کنار یکدیگر می توان به جواب رسید. برای درک بهتر به شکل زیر توجه کنید:این استراتژی در واقع سیستمی کمکی به منظور تسهیل در رسیدن به پاسخ مناسب می باشد و می توان گفت روشی تکمیلی است. در اینجا با گذاشتن نقطه در خانه های خالی می توان جواب های احتمالی را برای آن خانه بخصوص مشخص نمود. برای درک بهتر به تصویر زیر توجه فرمایید:در اینجا با تعیین پاسخ های احتمالی که می تواند در خانه ما قرار بگیرد عمل نقطه گذاری طبق تصویر بالا را انجام می دهیم. در تصویر بالا محل قرار گرفتن هر عدد را در خانه نظیر آن مشاهده می فرمایید. بسته به تعداد احتمالات ممکن، تعداد نقاط و محل آنها متفاوت می باشد.

الگوریتم های زیادی تا کنون برای حل سودوکو ارایه شده اند، از جمله : Boltzmann machine, Rule-based , Backtracking و … . در این قسمت هر کدام از روش ها به طور مختصر توضیح داده شده و نتایج به دست آمده از آنها با هم مقایسه می شود :

این الگوریتم یکی از ساده ترین استراتژی های حل سودوکو برای کامپیوتر است و یک الگوریتم قطعی 3 است. این الگوریتم یک متد brute-force است که در هر مرحله یکی از اعداد کاندید در خانه های جدول را انتخاب کرده و سعی در حل جدول می کند. اگر این انتخاب به حل جدول نینجامید، بازگشته و عدد کاندید دیگری را انتخاب می کند. این روش تضمین می کند که اگر زمان کافی در اختیار داشته باشد، قطعا به جواب خواهد رسید.

این الگوریتم جدول سودوکو را با یک شبکه عصبی مصنوعی مدل می کند. جدول به عنوان یک constraint دیده می شود که نود هایی را مشخص می کند که نمی توانند به هم وصل شوند. این محدودیت ها به عنوان وزن های شبکه عصبی رمزگذاری شده و زمانی که یک راه حل پیدا شد، رمزگشایی می شوند. این الگوریتم یک الگوریتم احتمالی 4 است.

این الگوریتم به نوعی یک الگوریتم اکتشافی 5 است. این الگوریتم چند قانون را بررسی و آزمایش می کند تا با توجه به آنها خانه ها را پر کند و یا برخی از جواب های کاندید را حذف کند . این قوانین عبارتند از :


قانون اول ( Naked Single) : این به این معنی است که یک خانه فقط یک عدد کاندید دارد. پس عدد کاندید در خانه موردنظر نوشته می شود.قانون دوم ( Hidden Single ) : اگر در یک مربع 3×3 فقط یک خانه باشد که بتواند عدد خاصی را شامل شود، آن عدد باید در آن خانه نوشته شود.قانون سوم ( Naked Pair ): اگر در یک مربع 3×3 دو خانه باشند که هر کدام فقط شامل 2 عدد کاندید باشند، این عدد باید از سایر خانه های آن مربع که علاوه بر این دو عدد، اعداد کاندید دیگری هم دارند، حذف شوند. این قانون میتواند به سه یا چهار خانه هم گسترش پیدا کند.قانون چهارم ( Hidden Pair ): اگر در یک مربع 3×3 فقط دو خانه باشند که هر کدام شامل دو عدد کاندید خاص باشند که در سایر خانه های خالی آن مربع نیستند، باید سایر عددهای کاندید از این دو خانه حذف شوند. این قانون هم میتواند به سه یا چهار خانه گسترش پیدا کند.قانون پنجم( ( Guessing (Nishi) : کامپیوتر یک خانه خالی را انتخاب می کند و آن را با یکی از عددهای کاندیدش پر می کند. سپس از اینجا شروع کرده و می بیند که آیا این انتخاب منجر به حل جدول می شود یا خیر. اگر عدد انتخابی اشتباه بود، دوباره برمی گردد به همان خانه و عدد کاندید دیگری را جایگزین آن می کند. این کار شبیه روشی است که در الگوریتم Backtracking استفاده می شود. این الگوریتم مانند Backtracking یک الگوریتم قطعی است.


الگوریتم Rule-based سریع ترین الگوریتم از بین سایر روش هاست و میانگین زمان رسیدن به جواب آن حدودا 0.02 ثانیه است. پیچیدگی زمانی این الگوریتم در قسمت چک کردن قوانین به صورت خطی است و زمانی که وارد قسمت guessing می شود پیچیدگی آن به صورت توانی می شود. بعد از آن الگوریتم Backtracking جایگاه دوم از نظر سرعت جوابگویی را دارد و میانگین زمان رسیدن به جواب آن 1.66 ثانیه است.

در این پروژه روش Rule-based استفاده شده، چون طبق مطالعات انجام شده عملکرد و کارایی بهتری نسبت به بقیه داراست و در زمان کمتری به جواب می رسد.

پروژه انجام شده را اینجا می توانید مشاهده کنید. لازم به ذکر است که داده استفاده شده برای قسمت آموزش شبکه عصبی بسیار کوچک است و در مراحل بعدی باید از داده های بیشتر و بهتری استفاده شود. کد پیاده سازی شده نیاز به اصلاحاتی دارد که در فازهای بعدی این اصلاحات انجام می گیرد.

برای پیاده سازی این پروژه هر بخش به طور جدا پیاده سازی شده است. پروژه شامل 3 فایل اصلی Image_Processing.py ، solve_sudoku.py و main.py است. در این بخش توضیح مختصری در مورد هر یک از فایل ها می دهیم و در بخش بعد به ارزیابی پروژه می پردازیم.

فایل Image_Processing.py : این فایل عکس ورودی را گرفته و آن را پیش پردازش می کند تا برای شناسایی اعداد درون جدول آماده شود. سپس با پردازش هر سطر جدول مکان اعداد مشخص می شود. تابع ()image_processing این کار را انجام می دهد. این تابع خروجی خود را که همان مکان اعداد در جدول است به تابع recognizer داده تا با استفاده از الگوریتم K-Nearest Neighbour اعداد شناسایی شوند. خروجی این فایل یک جدول سودوکو است که در یک آرایه ذخیره شده و برای حل به فایل solve_sudoku.py داده می شود. لازم به ذکر است تابع ()prepare_data داده های موردنیاز برای آموزش شبکه عصبی را پردازش می کند و تابع ()train همان داده ها را برای آموزش به شبکه عصبی می دهد. همچنین مکان خانه های خالی جدول هم در این قسمت مشخص می شود تا در مرحله آخر اعداد در آن خانه ها نوشته شوند.


فایل solve_sudoku.py : این فایل با گرفتن جدول ورودی به صورت یک آرایه، آن را به روش rule_based که ترکیبی از اعمال چند قانون و استفاده از الگوریتم backtracking است، حل می کند.فایل main.py : این فایل به منزله فایل اصلی برنامه است که ارتباط بین دو فایل دیگر را برقرار می کند. . این فایل ابتدا فایل Image_Processing.py را اجرا کرده تا عکس جدول ورودی را پردازش کند؛ جدول و اعداد درون آن شناسایی می شوند و خروجی این قسمت به صورت یک آرایه با 81 عنصر (متناظر با 81 خانه جدول ) برگردانده می شود. سپس فایل solve_sudoku.py اجرا می شود که این آرایه را به عنوان ورودی می گیرد و اگر جدول قابل حل بود، حل آن را در عکس ورودی نمایش می دهد. در غیر این صورت پیغامی مبنی بر عدم حل جدول چاپ می شود.


همانگونه که قبلا ذکر شد این پروژه از دو بخش عمده و اصلی تشکیل شده است، که در پیاده سازی هم این موضوع مشخص شده و هر بخش جداگانه پیاده سازی شده است. این کار باعث شد خطایابی و رفع اشکالات کد در حین پیاده سازی راحت تر انجام شود. بهتر دیدیم برای ارزیابی پروژه نیز هر بخش را به طور جدا بررسی و آزمایش کنیم تا عملکرد هر بخش به راحتی قابل ارزیابی باشد و موارد ضعف پروژه بهتر شناسایی شود .

در فاز قبل به دلیل اینکه داده استفاده شده برای قسمت آموزش شبکه عصبی بسیار کوچک بود، بخش پردازش جدول سودکو و استخراج اعداد عملکرد نسبتا ضعیفی داشت و اعدادی همچون 3، 6 و 8 در اکثر موارد با هم اشتباه گرفته می شدند. به طبع این عملکرد اثر نامطلوبی بر روی بخش حل جدول سودوکو دارد؛ زیرا گاهی اوقات با عوض کردن تنها یکی از اعداد، جدول حل ناپذیر خواهد شد.

در این فاز برای حل این مشکل از داده های بیشتری استفاده شده است. برای هریک از ارقام 1 تا 9، 9 نمونه مختلف جمع آوری شده و برای آموزش سیستم استفاده می شوند. زیاد شدن حجم داده ها برای آموزش حتی به این میزان کم، اثر بسیار مطلوبی بر روی عملکرد پروژه داشت، به گونه ای که در آزمایش بر روی 5 جدول به عنوان عکس ورودی، در همه عکس ها تمامی اعداد جدول مشخص و به درستی شناسایی شدند. خروجی های برنامه در روند پردازش جدول برای چند نمونه مختلف را می توانید در زیر مشاهده کنید( به جز نمونه اصلی، سایز سایر نمونه ها کوچک شده است ) :


عکس ورودی :

جدول پس از حدف حاشیه ها و remap کردن به منظور از بین بردن زاویه عکس:
تشخیص اعداد در خانه های جدول:

نمایش حل جدول در عکس :

عکس ورودی :

جدول پس از حدف حاشیه ها و remap کردن به منظور از بین بردن زاویه عکس:
تشخیص اعداد در خانه های جدول:

نمایش حل جدول در عکس :

بررسی: عکس هایی مانند عکس بالا که کاملا بدون حاشیه و بدون زاویه گرفته شده باشند، به راحتی پردازش شده و کار تشخیص جدول و اعداد درون آن بسیار آسان است.عکس ورودی :

جدول پس از حدف حاشیه ها و remap کردن به منظور از بین بردن زاویه عکس:
تشخیص اعداد در خانه های جدول:

نمایش حل جدول در عکس :

بررسی: کد پیاده سازی شده برای عکس های دارای حاشیه نیز به خوبی عمل کرده و قادر به جدا کردن جدول اصلی از کل عکس و شناسایی صحیح اعداد آن می باشد.عکس ورودی :

جدول پس از حدف حاشیه ها و remap کردن به منظور از بین بردن زاویه عکس:
تشخیص اعداد در خانه های جدول:

نمایش حل جدول در عکس :

بررسی: عملکرد کد پیاده سازی شده برای عکس های دارای حاشیه و همچنین زاویه دار نیز بسیار مطلوب است و جدول اصلی و اعداد آن به درستی شناسایی شده اند.عکس ورودی :

جدول پس از حدف حاشیه ها و remap کردن به منظور از بین بردن زاویه عکس:
تشخیص اعداد در خانه های جدول:

نمایش حل جدول در عکس :

بررسی: مشاهده می شود که نتیجه آزمایش برای عکس هایی با کیفیت پایین رضایت بخش است و اعداد به درستی تشخیص داده شده اند.عکس ورودی :

جدول پس از حدف حاشیه ها و remap کردن به منظور از بین بردن زاویه عکس:
تشخیص اعداد در خانه های جدول:

نمایش حل جدول در عکس :

بررسی: مشاهده می شود که نتیجه آزمایش برای عکس هایی با کیفیت پایین، دارای حاشیه و زاویه نیز مطلوب است. البته به دلیل کیفیت پایین عکس، عدد 5 در ردیف دوم جدول شناسایی نشد (عکس سوم)؛ اما در قسمت حل جدول سودوکو، جدول به درستی حل شد که نشان دهنده دقت و کارایی کد پیاده سازی شده برای قسمت حل جدول است؛ چنانکه با وجود عدم شناسایی یکی از اعداد، باز هم قادر به حل جدول با تعداد عدد داده شده کمتر بود.


همانطور که مشاهده شد یکی از راه های بهبود سیستم استفاده از داده بیشتر برای آموزش شبکه عصبی بود که باعث شد تشخیص اعداد نسبت به فاز قبل بهبود یابد. همچنین افزایش تعداد نمونه ها و آزمایش بر روی عکس های مختلف ( کیفیت پایین، دارای حاشیه و زاویه ) باعث شد بتوانیم قسمتی از کد را که مربوط به حذف حاشیه و remap کردن عکس بود، بهبود بخشیده و کارایی سیستم را افزایش دهیم.

در بخش حل جدول سودوکو همانطور که در قسمت کارهای مرتبط گفته شد، از الگوریتم Rule-based استفاده شده است. این الگوریتم توانست تمامی جداول سودوکوی ورودی را حل کند. برای اینکه بتوانیم بهتر این قسمت را مورد آزمایش قرار بدهیم، از سه دسته جداول سودوکوی آسان، سخت و خیلی سخت، هرکدام چند جدول را انتخاب کرده و به سیستم داده شد. البته به دلیل اینکه این جداول به صورت تصویری نبودند، برای آزمایش این قسمت جدول ها به صورت دستی به برنامه داده شدند.

نتایج حاصل از آزمایش برای 5 نمونه (فاز قبل) :نتایج حاصل از آزمایش برای 15 نمونه (فاز فعلی) :در فاز قبل تعداد نمونه ها در هر حالت 5 تا بود، در این فاز تعداد نمونه ها را به 15 افزایش دادیم؛ همانطور که مشاهده می شود باز هم همه جدول ها حل شدند، فقط میانگین زمانی اندکی نسبت به فاز قبل تغییر کرد. با توجه به اینکه همه جدول ها حل شدند و میانگین زمانی عدد نسبتا کمی است، می توان گفت عملکرد کد پیاده سازی شده در این بخش مطلوب است. البته حتی این تعداد نمونه هم برای بررسی دقیق کارایی و عملکرد پروژه کافی نیست و قطعا باید تعداد بسیار بیشتری آزمایش انجام شود، اما با همین تعداد آزمایش هم عملکرد نسبی پروژه مشخص می شود.

به عنوان آزمایشی دیگر، یک جدول سودوکوی حل ناپذیر به برنامه داده شد که 905.38 ثانیه زمان برد تا برنامه اجرا شده و پیغامی مبنی بر عدم حل جدول را چاپ کند. این زمان نسبتا زیادی است؛ اما این پروژه عملا نیازی به پوشش جداول حل ناپذیر ندارد، زیرا عکس های موجود در روزنامه ها و بازی ها همگی جدول های قابل حل می باشند. البته میانگین زمان اجرای پروژه های موجود برای حل جدول سودوکو، برای جدول های حل ناپذیر حدودا 1200 ثانیه است که باعث می شود نتیجه به دست آمده از آزمایش بالا تا حدی مطلوب واقع شود.

نمونه آزمایش شده :
پروژه انجام شده را در گیت هاب می توانید مشاهده کنید.


محسن مشکی، ‌بررسی کاربردهای شبکه هایی عصبی مصنوعی در بازشناسی شناسه های دست نویس

Ramana, K.V., Basha, K., Neural Image Recognition System with Application to Tuberculosis Detection,IEEE proceeding of International Conference of Information Technology

Patrik Berggren and David Nilsson , A study of Sudoku solving algorithms


Bertram Felgenhauer and Frazer Jarvis, Enumerating possible Sudoku grids


Zong Woo Geem, Harmony Serch Algorithm for Solving Sudoku


کتابخانه اپن‌سی‌وی


اپن‌سی‌وی در پایتون


Pattern Recognition


train


deterministic


stochastic


heuristic


کار شما برای این فاز بسیار خوب و ارزشمند می‌باشد. ضمن عرض خسته نباشد امید است با همین رویه برای فازهای بعدی نیز اقدام کنید.

موفق باشید.


با سلام و خسته نباشید به طور کلی بسیار خوب بود و برای نوشتن آن زحمت کشیده شده است. اما چندین نکته در این مورد قابل ذکر است:

عدم رعایت مرتب‌نویسی در ارجاعات


عدم رعایت مرتب‌نویسی در قسمت بیان الگوریتم‌ها

در قسمت بیان الگوریتم‌ها برای حل جدول، مواردی همچون الگوریتم ژنتیک که راه‌حل علمی‌تر و کارا برای مسئله می‌باشد، بیان نشده است.

استفاده از واژه “آموزش” بهتر “تمرین” است.


در نمایش شکل‌ها در حال حاضر مشکل وجود دارد. همچنین آدرس دهی آن به نظر اشتباه است، در صورت وجود لطفا اصلاح گردد.

با تشکر


با سلام و خسته نباشید، از نظر من شما به خوبی پروژه توضیح دادید و قسمت ازمایش ها را به صورت خیلی واضع و شفاف بیان کرده اید.از این که از داده های بیشتری استفاده کرده اید بسیار عالی است چون عملکرد الگوریتم بهتر نملیش می دهد.اگر در قسمت کد ، توضیحات می نوشتید بسیار بهتر بود.

با عرض سلام و خسته نباشید. در مورد پروژه تون نکات زیر به ذهنم می رسه:

شکلی که برای بخش ” اسکن خط به خط” گذاشتید اشتباهه چون ستون ششم علامت زده نشده! یا اگر من اشتباه متوجه شدم و نیاز به علامت گذاری نبوده, نشون دهنده ی اینه که منظورتون رو درست بیان نکردید.

روش 3.2.1 و 3.2.2 شبیه هم به نظر می رسه. تو هردو روش گفتید که طبق قانون عدم تکرار اعداد در ردیف ها, ستون ها و نواحی جدول, اعداد رو جایگذاری می کنیم.

در کل به نظرم می تونستید الگوریتم پیاده سازی شده رو با جزئیات بیشتری توضیح بدید.

متن پروژه تون در ظاهر خیلی مرتب به نظر می رسه, اما غلطهای املایی, کلمات اضافه و استفاده ی نادرست از فاصله و نیم فاصله تو متن به چشم می خوره.

اما بخش آزمایش ها تقریباً خوب انجام شده. مخصوصا بخشی که مشکل قسمت پردازش جدول سودوکو رو برطرف کردید.

۱. اینکه در پرو‌‌ژه تان بعضی از کلمات تخصصی را لینک داده اید خوب است. ۲. استفاده از عکس در کنار توضیحات کار خوبی است. ۳. در کل پروژه مرتب و کامل است ولی چند غلط املایی وجود دارد. مثلا ” نمومه ” در جدول آزمایش ها. همچنین پاورقی شماره ۲ مشکل دارد.بهتر است اصلاح شود. ۴. قسمت آزمایش ها را خوب انجام داده اید. اینکه هر قسمت را جدا آزمایش کرده اید ایده خوبی است و باعث شده خروجی هر قسمت بهتر دیده و آزمایش شود. فقط سعی کنید در فاز بعد تعداد آزمایش ها بیشتر شود. ۵. توضیح کد پیاده سازی شده و معرفی فایل ها خوب است. خواننده کد پیاده سازی شده را بهتر متوجه می شود. ۶. بهتر است در همان فایل main.py کاربر بتواند عکس ورودی را عوض کند.

پروژه بسیار خوبی است. ای کاش به جای جدول ازنمودار استفاده می کردید برای بیان آمار ها

در قسمت مراجع شماره گذاری نشده و در متن ارجاع نداده اید که کار برای خواننده مشکل میشود انتظار میرفت با توجه به پایان زمان پروژه از پیوندهای بیشتری استفاده شود. در جدول سودوکوی حل ناپذیر اندازه گیری زمان نکته مثبت کار میباشد در ارزیابی قسمت حل جدول سودوکو بهتر بود از نمونه های بیشتری استفاده می کردید و چند نمونه با خطا هم گزارش میدادید جداکردن قسمت image proccessing , حل جدول ایده جالبی بود که باعث میشود نتایج و نقاط ضعف هر قسمت جداگانه مشخص شود اینکه هر فایل کد را توضیح داده اید نکته جالب توجه است برای قسمت بهبود نتایج توضیحات خوب است ولی بهتر بود عکس قبل و بعد از بهبود را میگذاشتید تا نتایج حاصل را مقایسه میکردیم

خسته نباشید:دی


سلام ، خشته نباشید 🙂 پروژه خیلی خوب توضیح داده شده بود دسته بندی الگوریتم ها و روش ها به فهم مساله کمک شایانی می کرد. برای قسمت آزمایش ها توضیح جداگانه ارزیابی ها و استفاده به جا از عکس ها و جداول باعث فهم راحت روند آزمایش ها می شد.اینکه نتایج آزمایش رار درون جدول قرار داده بودید از نکات مثبت پروژه بود.

خوب بود اسم هرکدام از الگوریتمهایی که معرفی کرده اید به یک سایت مرتبط لینک کنید تا مخاطب بتواند در صورت لزوم به اطلاعات بیشتری درباره آنها دست پیدا کند. کاش روش شبکه عصبی و knn را بیشتر توضیح می دادید. بهتر بود مراجع بیشتری را معرفی می کردید. در قسمت کارهای آینده هم کاری ذکر نشده بود.

در کل مشخص بود که روی پروژه وقت گذاشته اید و به درستی آن را شرح داده اید. موفق باشید

سلام، این پروژه یکی از جالب‌ترین پروژه‌هایی بود که دیدم. پیشنهاد می‌کنم در آینده، همین پروژه را به صورت یک نرم افزار موبایل بنویسید. کافه بازار را گشتم، چنین نرم‌افزاری وجود ندارد – ظاهرا البته. نکات زیر به ذهن بنده می‌رسد:


نیازی به نوشتن بخش دوم نداشتید. بهتر بود طرح کلی‌ِ کارتان را در آخرِ مقدمه یا اول کارهای مرتبط توضیح می‌دادید. بخش کارهای آینده هم توضیح داده نشده، حذفش کنید.توضیحات این قسمت متن‌، می‌توانست بهتر باشد:

قطعه قطعه کردن ( segmentation )عکس جدول با استفاده از Thresholding است.توضیحات مربوط به کدتان می‌توانست در Readme گیت‌هاب باشد. کد خیلی خوب است. آفرینکارتان را بهبود که داده‌اید چرا میانگین زمان اجرا، زیادتر شده و چرا زمان حل کردن سودوکوی سخت، بیشتر از سودوکوی خیلی سخت شده؟ کاش تعداد آزمون انجام شده در مرحله اول و بهبود یکی بود که بشود مقایسه‌شان کرد.


موفق باشید:)


تمامی قسمت ها مخصوصا قسمت آزمایش ها به خوبی توضیح داده شده بودند و مطلب کاملا مفهمومی بود فقط چند نکته وجود داشت :

بهتر بود مراجع را در متن ارجاع میدادید .


بخش کارهای آینده بخش مهمی است که متاسفانه رها شده بود .

اگر کامنت گذاری را در کدزدن رعایت میکردید بهتر بود .

کلمات تخصصی مثل اسم قانون ها بدون توضیح رها شده بودند اگر لینک مثلا ویکی پدیا میدادید بهتر بود. موفق باشید

بسم الله


سلام و خسته نباشید


شما برای پیاده سازی پروژه به خوبی عمل کرده اید. عکس ها و توضیحات واضح و خوب است و به فهم بهتر روند کار کمک می کند. اینکه قسمت های مختلف گزارشتان را مرتب و دسته بندی شده مطرح نموده اید از نقاط قوت کار شماست.

انتقادی که به پروژه شما وجود دارد این است که بهتر بود قبل از استفاده از هر مفهوم آن را تعریف می کردید برای مثال thresholding یا gray scale برای کسی که هیچ اطلاعی ندارد ، ایجاد سوال و ابهام می کند. یا مثلا در قسمتی گفته بودید “برداری با مشخصات خاص ” . اگر در مورد بردار و مشخصات آن توضیح داده میشد ، بسیار بهتر بود.

بهتر بود در مورد قسمت بهبود نتایج کمی بیشتر توضیح می دادید. مثلا چند راهکار مختلف را بررسی می کردید و به پیاده سازی یکی می پرداختید.

اگر مشخص می کردید که هر مطلب را از کدام مقاله و مرجع استخراج کرده اید ، گزارش شما به یک گزارش دقیق و علمی نزدیک تر میشد.

تکمیل قسمت کارهای آینده به علمی و کامل شدن پروژه شما کمک می کند.

نمره : 4.5


نکات مثبت :


جدا کردن ارزیابی های image proccessing و حل جدول سودوکو وقرار دادن عکس های هر مرحله باعث می شود خواننده کاملا با روند کار و نتایج آشنا شود.

توضیح کد پیاده سازی شده کار خواننده را راحتتر کرده است.

مرتب بودن متن گزارش


لینک دادن بعضی از کلمات تخصصی برای مطالعه بیشتر

نکات منفی:


خالی بودن بخش کارهای آینده، میتوانستید توضیحات بعضی از بهبودها یا موارد خاص را در این قسمت قرار دهید

عدم ارجاع دادن مراجع


کم بودن تعداد مراجع


توضیحات اول پروژه بسیار خوب است و اینکه درباره ی کد در بخش پیاده سازی توضیح داده اید نکته ی مثبتی محسوب می شود گرچه اگر در کد پیاده سازی شده از comment استفاده می کردید بهتر هم بود. در بخش آزمایش ها تفکیک آزمایش ها ایده ی جالبی است و کار خواننده را راحت تر می کند. بخش کارهای آینده خالی است! می توانستید پیاده سازی الگوریتم هایی جهت کاهش زمان جداول سودوکو حل ناپذیر را در این قسمت بیاورید.(مطابق آزمایش ها زمان لازم برای نشان دادن اینکه جدول قابل حل نیست زیاد است) می توانستید از مراجع بیشتری برای مطالعه درباره ی موضوع پروژه استفاده کنید.

با سلام


تبریک بابت انجام خوب این پروژه، بسیار خوب بود. منتها چند نکته:

بخش کارهای مرتبط می‌توانست تکمیل گردد.


ارجاعات به درستی داده نشده است.


الگوریتم‌های استفاده شده در خوشه بندی، می‌توانست بهتر توضیح داده شود یا از الگوریتم‌های دیگر آن که به صورت پیاده‌سازی شده در کتابخانه‌های پایتون موجود است استفاده کنید و به عنوان یک کار آماری این الگوریتم‌ها را در این مسئله با یکدیگر مقایسه کنید.

برای استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین در زبان پایتون می‌توانید از http://scikit-learn.org/ استفاده کنید.

با تشکر – موفق باشید.


در آپارات شما قادر خواهید بود ویدئوهای خود را با دیگران به اشتراک بگذارید و از اخبار رویدادها اطلاع پیدا کنید.

آرشیو هزاران فیلم وسریال ایرانی و خارجی


آرشیو انیمیشن و فیلم های مناسب برای کودکان


مسئولیت محتوای ویدئوها و هرگونه پاسخگویی به ادعاهای مطروحه توسط اشخاص حقیقی و حقوقی با منتشر کننده است و آپارات هیچگونه مسئولیتی نسبت به آن ندارد.

 


قدم سوم – افقی خط بزنید یکسری عدد از قبل در جدول چاپ شده اند. از بالا شروع کنید و روی عددی که مشخص است یک خط افقی بکشید و در آن ردیف همه آن عددها را پاک کنید. در اینجا مثلا روی ۶ یک خط کشیده ایم که بدانیم این عدد افقی حل شده و بعد کل شش های این ردیف را پاک کرده ایم.


قدم چهارم – عمودی حل کنید هر کدام از عددهای مشخص شده را انتخاب کنید، کنارش یک خط عمودی بکشید و تمام مشابه های آن عدد در ردیف های عمودی را پاک کنید.


قدم پنجم – دایره ای حذف کنید دور عدد مشخص شده یک دایره بکشید و بعد همه مشابه های آن عدد در مربع نه خانه ای را خط بزنید. مثلا اینجا دور شش یک دایره کشیده ایم و بعد در خانه نه تایی که این شش قرار دارد، همه شش های دیگر را حذف کرده ایم.<

مشخص است که داریم چه می کنیم ! همه احتمالات را برای همه خانه ها می نویسیم و بعد غیرممکن ها را پاک می کنیم. خطهای افقی و عمودی و دایره ها برای این هستند که فراموش نکنیم تا کجا پیش رفته ایم و کجاها باقی مانده اند


قدم ششم – تکرار کنید قدم های قبلی را برای همه خانه های از پیش چاپ شده تکرار کنید. همانطور که در شکل می بینید در بیشتر خانه ها یک یا دو یا سه عدد بیشتر باقی نمانده اند.


قدم هفتم – یکسری جواب پیدا کرده اید دقت کنید ! در بعضی خانه ها فقط یک عدد باقی مانده است. این عدد تنها عدد ممکن برای این خانه است پس آن را بزرگ و پر رنگ بنویسید و مراحل افقی و عمودی و دایره ای را برای آن تکرار کنید.


قدم هشتم – شیوه های دیگر حذف همیشه هم اینقدر خوش شانس نیستید که در هر خانه فقط یک عدد بماند. اول ستون ها را بررسی کنید و اگر در ستونی عددی بود که فقط در یک خانه وجود داشت، این عدد همان جواب مورد نظر برای آن خانه است. در تصویری که می بینید، خودکار به یک سه اشاره می کند که در ستون تنها سه است،‌پس جواب این خانه همین سه است. آن را بزرگ بنویسید و مراحل افقی و عمودی و دایره ای را تکرار کنید.


قدم نهم – به مربع های نه تایی نگاه کنید اگر مراحل قبلی را طی کردید و هنوز جدول حل نشده، به گروه های جدول نه تایی نگاه کنید. بدون اینکه فکر کنید یا حدس بزنید، عددی را پیدا کنید که در یک جدول نه تایی فقط یک باز ظاهر شده باشد، این عدد جواب آن خانه است. در شکل پنجی که مشاهده می کنید جواب آن خانه است. مثل همه جواب های دیگر آن را بزرگ بنویسید و مراحل افقی و عمودی و دایره ای را تکرار کنید.


قدم دهم – تکرار مراحل قبلی را ادامه بدهید و جدول حل خواهد شد. گذاشتن خط های افقی و عمودی را فراموش نکنید. جریان ساده است و بی نیاز از حدس زدن و فکر کردن.


امیدوارم از این راه حل خوشتان آمده باشد. این راه حل کامپیوتری و الگوریتمی حل سودوکو است. تقدیم به دوست خوبم مهدی که سودوکو حل کن حرفه ای است.

اگر می خواهید پیچیدگی و زحمت کم شود می توانید برعکس عمل کنید. به جای اینکه در اول کار در همه خانه ها یک تا نه را بنویسید و بعد پاک کنید، اول خانه ها را خالی بگذارید و هر چیزی که غیر ممکن شد را با یک نقطه مشخص کنید. با این روش هم سریعتر حل می کنید و هم بی دردسرتر. البته بهتر است دو سه باری به روش کلاسیک حل کنید تا ماهر بشوید و بعد بروید سراغ میانبرها.

freekeyboard.net


سلام این که روش خوبی نیستش. یه ساعت طول میکشه ! لطفا روش ساده تری پیدا کنید. با تشکر

سلام ممنون از راهنماییتون فقط یه پیشنهاد اونم اینکه سعی کنید اول تصاویر را به جای کپی کردن آپلود کنید تا نشون داده بشه ممنون

سلام. روش پیشنهاد شده بسیار زمان بر است و اصلا برای افراد حرفه ای مناسب نمی باشد.

خوب بود ولی raya777.com به نظر من کامل ترین آموزش رو داره. البته به جز اون یه آموزش کامل حل سودوکو دیدم ولی هر چی می گردم نمی تونم پیداش کنم.

سلام این متنتون خیلی به دردم خورد اگه به من هم سر بزنی خیلی خوشحال میشم نظر یادت نره ها پیشنهاداتتو بنویس فعلا بای منتظرم

خیلی آشغال بود .


persianblog.ir


ممنون من میرم به ابن روش حل کنم بببنم چه جوریه ولی من تصاویرتونو نداشتم اصلا نمیاد.9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *