روش انجام استخاره با قران

روش انجام استخاره با قران
روش انجام استخاره با قران
1. یکی از رایج ترین انواع استخاره، استخاره با قرآن کریم است که روش های متعددی دارد:

  نوع اول: قرآن را برمی دارید و این دعا را می خوانید: “اَللّهُمَّ اِنّى تَفَأَّلْتُ بِکِتابِکَ، وَ تَوَکَّلْتُ عَلَیْکَ، فَاَرِنى مِنْ کِتابِکَ ما هُوَ مَکْتُومٌ مِنْ سِرِّکَ الْمَکْنُونِ فـى غَیْبِـکَ”؛ خدایا به کتاب تو تفأّل مى زنم (و استخاره مى کنم) و بر تو توکّل مى کنم، پس تو نیز از کتاب خود، آنچه در نهان غیب تو پنهان است، به من نشان بده. سپس قرآن را بگشا و از صفحه اوّل سمت راست، سطر اوّل مقصود خودت را از خدا بخواه. [1]

روش انجام استخاره با قران

  نوع دوم: مرحوم «سیّد بن طاووس» در کتاب «فتح الأبواب» نقل کرده است که براى استخاره، قرآن را برمى دارى و نخست این دعا را مى خوانى:

  “اَللّهُمَّ إِنْ کانَ فِی قَضائِکَ وَقَدَرِکَ، أَنْ تَمُنَّ عَلى اُمَّةِ نَبِیِّکَ، بِظُهُورِ وَلیِّکَ وَابْنِ بِنْتِ نَبِیِّکَ، فَعَجِّلْ ذلِکَ وَ سَهِّلْهُ وَ یَسِّرْهُ وَ کَمِّلْهُ، و اَخْرِجْ لِی آیَةً، اَسْتَدِلُّ بِها عَلى أَمر فَأَئْتَمِرَ، أوْ نَهْـى فَأَنْتَهی فِی عافِیَـة”؛ خدایا اگر قضا و قَدَرت این است که با ظهور ولیّت و فرزند پیامبرت بر امّت رسول خدا، منّت گذارى، پس در ظهورش تعجیل و راهش را سهل و آسان قرار ده و براى من آیه اى بیرون آور که یا در آن امرى باشد که انجامش دهم و یا نهى باشد که ترکش کنم به عافیت و تندرستى.

  سپس حاجت و مشکل خود را عنوان مى کنى و آن گاه قرآن را مى گشایى، پس از آن هفت ورق مى زنى، در ورق هفتم، صفحه سمت چپ، هفت سطر را بشمار و در سطر هفتم مطلب خویش را از آن آیه، دریاب. [2]

روش انجام استخاره با قران

  استخاره با قرآن به شیوه هاى دیگر نیز نقل شده است که براى رعایت اختصار از ذکر همه آنها صرف نظر مى شود. [3]

  2. اما درباره فهم و دریافت مفهوم آیات باید گفت: این موضوع از چیزهایی نیست که برای همه قابل فهم و دریافت باشد، بلکه فهم قرآن از مباحث بسیار پیچیده ای است که ابزار خود را می طلبد، و آن آشنایی با قرآن، علوم قرآن، تفسیر و … است که آن هم، در اختیار کسانی است که سال ها با قرآن مأنوس بوده و زبان قرآن را می فهمند. بنابراین، این مسئله دارای فرمول خاصی نیست که بشود آن را به راحتی آموخت و به آسانی اجرا نمود.

روش انجام استخاره با قران

  برای آشنایی بیشتر با جایگاه استخاره در اسلام و شرایط فهم آیات قرآن می توانید به پاسخ های 2069 (سایت: 2121) و 193 (سایت: 2511) مراجعه نمایید.

 

[1] بحارالانوار، ج 88، ص 241، ح 1.   [2] فتح الابواب، ص 278؛ بحارالانوار، ج 88، ص 242، ح 4. [3] به کتاب مفاتح الغیب، علاّمه مجلسى مراجعه شود.

 

آخرین پرسش ها و پاسخ ها را همه روزه در ایمیل خود مطالعه کنید.

از حضرت رسول اکرم مروريست که چون به کاري خواهي مشغول شوي به نيت درست و صدق پاک انگشت بر سر اين خانه ها بگذار که شرح هر خانه از بدي و خوبي آن کار درستي ذکر مي شود,معمول دارد خانه هاي مطالب اين است. ۶ ۲ ۱۰ ۷ ۳ ۹ ۵ ۸ ۱ ۴ ۱ إِنَّا فَتَحْنَا لَکَ فَتْحًا مُّبِينًا بدان اي صاحب نيت ترا فتح و نصرت خواهد بود بهر جا که روي و هر کاري که داري روا گردد و اندوه و رنج در اين مدت کشيدي حال حق تعالي راحت بخشد و دشمن تو مقهور گردد بعون الله تعالي ۲ ثَانِیَ اثْنَیْنِ إِذْ هُمَا فِي الْغَارِ بدان از آنچه مي ترسي ايمن باشي حق تعالي دير سعادت بودي تو گشاده گرداند که شاد شوي و لکن سفر تو پيش آيد که از آن سفر مردات حاصل گردد ماشا الله کان. ۳ وَعَلَى الثَّلاَثَهِ الَّذِينَ بدان تو را اندوهناک مي بينم از براي چيزي به تو نرسيده صبر کن دل خوشدار بعد چند بوم مردا تو بر آيد با دشمنان نصرت براي تو است. بعون الله بتبارک و تعالي ۴ فَخُذْ أَرْبَعَهً مِّنَ الطَّیْرِ بدان خبري بشنوي که از آن شاد شوي و در کارت عاجز مانده و اين کار بمرادت بر ايد,در بخت ضايع نخواهد شد.خاطر جمع دار که مرادت بر آيد حسب دلخواه تو انشا الله. ۵ وَیَقُولُونَ خَمْسَهٌ بدان که دشمنان تو مقهور گردند حق تعالي ميان تو و ايشان وسيله سازد بي غم گردي که دوستي و صلح واقع شود به واسطه او که شاد شوي .ان شا الله تعالي ۶ فِي سِتَّهِ أَیَّامٍ وَمَا مَسَّنَا بدان که فال تو نيکو است.زبان نگه دارعاگر کارت نيايد دشمن عداوت نمايد.اين کار نکني بهتر است.اگر تجارت کني بهتر خواهد بود که نفع يابي انشا الله تعالي ۷ وَسَبْعَهٍ إِذَا رَجَعْتُمْ بدان با کسي خصومت داري يا واقع شود.اما زيان نرسد.ولي از کار بد توبه کن تا حق تعالي در روزي بر تو گشاده گردد.به توفيق خدا دشمن تو دوست گردد.ان شا الله تعالي ۸ ثَمَانِیَهَ أَزْوَاجٍ بدان اگر کام دل خواهي با مهمان صرف کن تا حق تعالي در روزي بروي تو گشاده گرداند.سعي نما تا کارت خوب شود.در اقبال و دولت بروي تو گشاده گردد.ان شالله تعالي ۹ تِسْعَ آیَاتٍ بَیِّنَاتٍ باش که بر اعدا, ظفر يابي اما از ايشان غافل مباش و تصدق بده ۱۰ وَأَتْمَمْنَاهَا بِعَشْرٍ درست پيمان باش پيوند مبارک و سفر ميکني نيک شود. برگرفته از کتاب خزائن الاسرار   در این ارتباط بیشتر بخوانید:

نحوه ی انجام استخاره

شيوه استخاره گرفتن با قرآن از امير المومنين علي (ع) نقل شده که : اگر کسي بخواهد با قرآن کريم استخاره بگيرد بايد ابتدا سوره حمد وتوحيد هرکدام سه بار بخواند وبعد چنين بگويد : پروردگارا بدرستيکه من برتو توکل کردم وبوسيله قرآن کريم استخاره مي گيرم پس نشانم بده به آنچه که نوشته شده در اسرار و نهانيهاي نهفته شده ات و در اسرار غيبي و مخفي ات اي کسيکه داراي عظمت وبزرگي و کرامت وبخشندگي هستي . سپس نيت کرده بعد قرآن را باز کرده هفت برگ بزند بعد از بالاي برگ هفتم شروع به شمردن سطرها کند به سطر هفتم که رسيد اولين حرف از اولين کلمه سطر هفتم را نگاه کند . در این ارتباط بیشتر بخوانید:

آموزش انجام استخاره

چنانچه (الف) بود در آن کار خير وشادي وامنيت وموفقيت است . چنانچه (ب) بود بدرستيکه منافعغ وسود زيادذي خواهد ديد وامنيت پيدا مي کند از آنچه او از آن مي ترسد . چناچه (ت) بود او در معصيت وگناه مي افتد وبايد پرهيز کند از آن کار. چنانچه (ث) بود خوشبختي دنيا وآخرت نصيب وي مي گردد. چنانچه (ج) بود پس در کاري که قصد کرده در آن منافع وسود فراواني مي باشد . چنانچه (ح) بود خداوند روزي حلال وپاکي نصيب وي مي گرداند از آنجائيکه او پيش بيني آنرا نکرده . چناچه (خ) بود بدرستي دلالت مي کند براينکه اين عمل غير صالح است ونبايد قصد کند برآن . چناچه (د) بود پس مدا دوي حاصل مي شود وبه سعادت وخوشبختي مي رسد . چناچه (ذ) آمد دشمنان را مقهور وناراحت خواهد کرد. چناچه (ر) آمد پس او برقوم خود نصرت وبرتري مي يابد . چنانچه (ز) بود پس او بر خصومت ودشمني وترس وتنفر مي افتد . چنانچه (س) باشد خداوند خوشبختي وخير رانصيب او مي گرداند . چنانچه (ش) باشدپس بايد برايش از طرف دشمنان ترسيد . چنانچه (ص) بود او در شدت وناراحتي مي افتد وبايد صدقه بدهد وعجله کند . چنانچه (ض) باشد پس او داراي مال وخير مي شود./ در این ارتباط بیشتر بخوانید:

روش انجام استخاره

چنانچه (ط) آمد دردنيا و آخرت موفقيت نصيبش مي گردد. چنانچه (ظ) آمد درآن کار رازي که پنهان است آشکار مي گردد. چنانچه (ع) آمد پس کمک خواهد کمک خواهد شد برکارش وموفق مي شود . چنانچه (غ) بود در کاري مي افتد که بايد برايش ترسي از آن کار وبايد صدقه بدهد . چنانچه (ف) بود خداوند بزرگ حاجتش را برآورده مي کند و همچنين وصالش رابعد از دوري وفراق چنانچه (ق) آمد پس او خوشبخت ومورد قبول بندگان خدا مي باشد . چنانچه (ک) باشد درخصومت ودشمني مي افتد پس بايد صدقه بدهد. چنانچه (ل) باشد پس او حاجتش برآورده مي شود ودشمنان رامقهور مي کند . چنانچه (م ) باشد پس حتماً بايد دوري کند از آن کارزيرا که موجب پشيماني وي خواهد شد . چنالنچه (ن) آمد انجام آن کار خوب است . چنانچه (و) آمد مال وثروت نصيب او مي شود وبه هيچکس محتاج نمي شود. چنانچه (ه)امد درکارش توقف وتاخير ايجاد مي شود ولي عاقبت کارش به خير وخوبي مي انجامد . چنانچه (ي) بود مژده خوبي به وي داده مي شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *